Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... IDENTITATE GRESITA DECLARATIE MARTOR
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

IDENTITATE GRESITA DECLARATIE MARTOR

Se trece la audierea martorilor 2 pentru o parte si unul pt cealalta parte.

Cei 2 martori(A si B)la care vreau sa fac referire sunt ai mei(parata, reclamata )

Buletinele celor 2 martori(A si B) sunt puse in acelasi timp pe masa grefierului.

Judecatorul a inceput audierea martorului(A) prin a-l pune sa jure, sa-i spuna ca marturia mincinoasa se pedepseste....., si sa-l intrebe daca este ruda, afin , relatii de dusmanie. JUDECATORUL NU L-A IDENTIFICAT INSA PE MARTOR. ADICA NU L-A INTREBAT CUM SE NUMESTE. GREFIERUL A LUAT DATELE DE PE BULETINUL MARTORULUI B SI L-A TRECUT IN DECLARATIA MARTORULUI A.

Acelasi lucru s-a intamplat si la audierea martorului B, judecatorul neidentificand numele acestuia, iar grefierul bineinteles si-a continut greseala. Pe declaratia martorului B a fost trecut numele martorului A.
Martorii A si B si-au citit declaratiile, concentrandu-se sa citeasca partea de declaratie si nicidecul pe partea de sus cu nume, prenume......
Declaratiile au fost semnate de toti trei (judecat, grefier si martor)
Ce se mai poate face acum?
Am solicitat la termenul urmator sa ni sa admita rectificarea declaratiilor. Judecatorul a zis sa le lasam asa, daca tot sunt semnate..... In schimb grefiera nu stiu ce a consemnat ca in incheierea respectiva apare fraza: '' Nu s-a solicitat reaudierea martorilor" Se poate sa fie un aranjament intre grefier si partea adversa? As vrea sa cred ca nu. Ce mai pot face eu? Sa cer recuzarea grefierului, sa ce ce anume?
Va multumesc frumos

Daca marturiile depuse de martorii dv va sunt favorabile, ce interes ati avea sa faceti asta? Puteti eventual sa depuneti o cerere de indreptare a erorii materiale si sa lasati partea adversa sa-si bata capul cu asta.
Marturiile martorilor imi sunt favorabile, dar mi-e teama ca aceste declaratii sa nu fie lovite de nulitate, adica sa nu se ia in considerare. Se poate asa ceva?