avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata CAS pt. 2012
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata CAS pt. 2012

Sunt PFA din anul 2009. Pana acum am platit CAS pt. un venit de 500ron.De curand am primit o adresa de la Casa pe Pensii cum ca as datora o anumita suma de bani ca fiind restanta pe anul 2011,de altfel platind contributia lunar fara nici un fel de interziere:rtfm:Conform legii 263/2010 care este venitul minim pt. care trebuie sa platesc CAS si daca trebuie depusa la Casa de Pensii o comunicare de modificare privind nou suma pt. care va trebui sa platesc CAS.:help:
Cel mai recent răspuns: cristi_225 , utilizator 12:52, 5 Februarie 2012
Pentru 2011 se platea cate 37 lei pe luna care corespundea venitului minim adica salariul minim pe economie.
La pensii se plateste minim 222 lei / luna daca se indeplinesc conditiile (venit anual > 8080 lei si nu exista un CIM la care se plateste deja CAS).

Asta inseamna ca venitul minim este de 708ron .Daca declaratia de asigurat a fost facut la vremea respectiva (2009) la un venit de 500ron, trebuie depusa si o comunicare de modificare pt. suma de 708ron sau se modifica automat la Casa de pensii?multumesc:rolleyes:
Dragos Negoitescu a scris:

La pensii se plateste minim 222 lei / luna daca se indeplinesc conditiile (venit anual > 8080 lei si nu exista un CIM la care se plateste deja CAS).




Doua intrebari:
1. Daca venitul anual este sub 8080 lei nu se plateste nimic?
2. Daca avem un venit anual (sa zicem 90 000 lei) si noi platim 222 lei / luna (care e calculata la un venit de 708 lei), la sfarsitul anului se va face o regularizare si va trebui sa platim diferenta pana la 31,3% din venitul real?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Datorii la fondul de pensii poolmat poolmat AM O I.I. SI AM DATORII LA FONDUL SE PENSII .CE-I DE FACUT ? AM INTELES CA ACUM DE PLATESTE AJUTORUL LA PENSII DACA AI VENITUL NET DE 3 SALARII MEDII PE ... (vezi toată discuția)
Contributii pfa del_gf del_gf As avea rugamintea sa ma lamureasca cineva: 1) cand trebuie sa platesc contributiile si impozitul, in cazul in care data infiintarii PFA va fi 7 septembrie ... (vezi toată discuția)
Contributie la pensii Cosmin_777 Cosmin_777 Buna, detin o I.I. cod CAEN 7990, alte activitati de rezervare (vand bilete de autocar pt alte societati), infiintata in anul 2011, nu am facut contract cu ... (vezi toată discuția)