avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

inselaciune

In cursul anului 2011 impreuna cu niste prieteni am facut prostia sa "tragem tepe" pe okazii.Totul a inceput cu o datorie pe care o aveam la un baiat si nu aveam de unde sa o dau.Am vorbit cu el si am zis ca am putea trimite niste pachete pe okazii ca sa fac rost de bani iar el a gasit un baiat pe numele cui sa le punem.Am pus vreo 5-6 pachete pe numele lui iar cand au sosit banii mi-a dat banii numai pe un pachet restul zicand ca nu au venit(acestea venisera dar luase el banii).Din aceste 5-6 persoane 1 sau 2 au facut plangere.Intre timp alti 2 prieteni au facut la fel(unul a trimis pe numele celuilalt pachete in valoarea de 10 mil din care au ridicat doar 3 mil de la posta restul nu i-au ridicat).
La pachetele trimise de mine contul a fost facut de mine folosind numarul meu de telefon.Telefonul mi-a fost ascultat timp de cel putin o luna(am vazut cererea acceptata de judecator).Problema e ca au ascultat o convorbire care era legata si de ceilalti 2 prieteni ai mei care faceau acelasi lucru si eu vroiam un fel de parte din ce au facut.Acum suntem toti la politie la Investigatii criminale si din toate declaratiile(fiecare zicand ce apuca nu adevarul pur) reiese ca eu sunt "capul".
Mentionez ca eram minor in timpul acestor fapte(acum sunt major) si sunt elev in clasa a 12-a.Am mai avut o problema de genul acum 2 ani(am fost pus de cineva sa trimit un pachet) si am primit o amenda penala de 500 lei care a fost achitata.

As vrea daca se poate cateva pareri despre ce se va intampla/ce se poate intampla, poate si ce ar trebui sa declaram mai departe.Va rog frumos fara critici pentru ca sunt la pamant cu moralul.

La politie unuia dintre baieti i-a fost spus de catre cel care ancheta ca eu voi face puscarie.

Se va ajunge la puscarie? Voi fi arestat preventiv? Daca voi ajunge in tribunal(ceea ce este foarte posibil din punctul meu de vedere) voi primi o pedeapsa cu suspendare? Sunt sanse mai mari sa primesc pedeapsa cu suspendare sau pedeapsa cu executare? Sunt sanse mari sa ajung la puscarie? Va rog ajutati-ma nu stiu unde sa mai apelez si nu am bani de avocat

Va rog frumos spuneti-mi ce se va intampla in continuare si sansele de a ajunge la puscarie
Cel mai recent răspuns: miragee , utilizator 12:04, 19 Ianuarie 2012
sunt facute tot atunci dar nu au depus plangere toti. chiar nu mai stiu un numar dar nu au fost exagerat de multe cred ca in jur de 6
Ultima modificare: Miercuri, 18 Ianuarie 2012
miragee, utilizator
Daca vor depune plangere penala toti , vor exista probleme.
Ma refeream la fapte de acelasi fel , comise , dupa datele faptelor deduse cercetarii.
nu, nu am mai facut nici o fapta dupa cele intamplate atunci
Mai greu decat restul "plalvragelii"este sa fim sinceri.
Unii dintre noi au mai multi ani in activitate , decat dvs. in neadevar.
Ganditi-va !
Apreciez enorm de mult faptul ca ma ajutati si va rog din suflet sa ma credeti ca nu am nici un motiv sa mint aici pe forum pentru ca nu imi cunoaste nimeni identitatea.
Cred ca dvs. ati spus acum ca nu sunt sincer probabil din cauza raspunsului care l-am dat la postul dvs. anterior: "Ma refeream la fapte de acelasi fel , comise , dupa datele faptelor deduse cercetarii."
Am citit de mai multe ori acum dar nu reusesc sa inteleg la ce va referiti.

Alte discuții în legătură

Va implor am nevoie de ajutor... este in legatura cu fratele meu (inlocuirea pedepsei amenzii) official page official page Deci,cum va spuneam este in legatura cu fratele meu care in clasa a IX a l-a batut pe un alt baiat.S`au judecat ei sh fratele meu a ramas sa plateasca amenda ... (vezi toată discuția)
Pedeapsa cu suspendare bso bso ce se intelege prin pedeapta cu suspendare,sunt total dezinformat,se aplica si in cazul meu,alcool 2,20 in probe biologice (vezi toată discuția)
Este posibila pedeapsa cu suspendare ? Cristina711 Cristina711 Doua persoane A si B talharesc o a treia persoana C. Avand in vedere ca A a folosit spray paralizant si apoi a fugit, iar B i-a furat lui C banii, dar mai apoi ... (vezi toată discuția)