Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Daca refuz postul propus de angajator mai beneficiez ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Daca refuz postul propus de angajator mai beneficiez de somaj?

am o intrebare la dumneavoastra cei care ma puteti ajuta :
postul meu urmeaza sa se desfiinteze in ianuari pe 16 , am semnat desfacerea contractului cu articolul 65 din codul muncii si momentan sunt in preaviz pana la data respectiva. intre timp angajatorul zice ca mia gasit un alt post .dar faza e ca acel post e ocupat de cineva ,de o persoana pe care ei vor so schimbe pentru ca nu sunt multumiti de prestatia acestuia. Eu daca refuz acel post mai am vreo sansa sa iau somaj . Va multumesc anticipat pt raspuns
1. Daca este vorba de desfiintarea postului ocupat de dvs. atunci puteti beneficia de indemnizatie de somaj.

2. Daca nagajatorul va ofera un alt post, in perioada de preaviz, asta inseamna o modificare a contractului individual de munca (CIM), adica modificarea locului de munca, si asta se face numai prin act aditional la CIM semnat de ambele parti (angajator si salatiat).

3. Daca nu sunteti de acord cu acesta modificare a locului de munca nu sunteti obligat sa o acceptati si, in aceasta situatie, se va da curs concedierii cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.