Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... repunere pe rol
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

repunere pe rol

In ce situatii exista repunerea pe rol ?
Masura pe care o poate dispune organul de jurisdictie, dupa inchiderea dezbaterilor si inainte de pronuntarea hotararii, atunci cand constata, cu prilejul deliberarii ca este necesara efectuarea unor dovezi suplimentare ori punerea in discutia partilor a unor probleme noi, pentru lamurirea tuturor imprejurarilor privind rezolvarea justa a cauzei. In aceste cazuri, instanta fixeaza un termen de judecata si dispune citarea partilor.
Bineinteles cauzele de suspendare sunt prevazute de art.242 CpC - atunci când ambele părţi din proces (reclamantul şi pârâtul) solicită expres acest lucru, intervenind deci un acord de voinţă al părţilor pentru suspendarea judecăţii; dar si in situatia in care nici una dintre părţi nu se prezintă la strigarea pricinii şi nici o parte nu a cerut, în scris, judecata în lipsă.