Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere, cate ore trebuie sa lucrez in preaviz?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere, cate ore trebuie sa lucrez in preaviz?

Buna, Am si eu o intrebare. Recent am primit decizia de concediere cu art 65. In decizie se mentioneaza "posibilitatea angajatului de a se prezenta la serviciu in perioada de preaviz, cu program de lucru de 4 ore/zi, pentru a putea cauta un alt loc de munca". Din totalul de 23 de zile de preaviz eu am lucrat 10 zile in regim de 8 ore pe zi. As vrea sa stiu daca in urmatoarele zile ma voi prezenta la serviciu doar 4 ore/zi voi fi platita pentru 8 ore pe zi. Si in cazul celorlalte zile in care am lucrat 8 ore/zi pot considera 4 ore/zi drept ore suplimentare? Multumesc. Nicoleta
În perioada preavizului, salariaţii au dreptul să absenteze patru ore pe zi de la programul unităţii, pentru a-şi căuta un loc de muncă, fără ca aceasta să afecteze salariul şi celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, în condiţiile stabilite de angajator.
Prin urmare, daca in perioada de preaviz ati lucrat 8 ore/zi timp de 10 zile , in restul de 10 zile puteti sa va cautati un alt loc de munca.
Preavizul este de 20 de zile lucratoare si nu 23 de zile. :)
Preavizul este de 20 de zile in care va puteti prezenta la serviciu doar 4 ore / zi si veti fi pontata si veti primi salariul ca si cum ati fost prezenta 8 ore.