Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lege din timpul lui ceausescu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lege din timpul lui ceausescu

buna seara! va rog ajutati-ma si pe mine intr-o problema! as vrea sa stiu daca sotia mea beneficiaza de vechime in munca si ce perioada adica cit timp . mai precis prin anul 1980 a facut cerere ptr. intreruperea lucrului ptr. crestere copil. in cartea de munca este specificat : intrerupere activitate conform art.9 lit.k combinat cu art.12 p cm-crestere si intretinere copil. va multumesc!
Trebuie sa fie vorba despre Legea nr. 1 din 26 martie 1970 a organizarii si disciplinei muncii in unitatile socialiste de stat ....
Cornel Vasile, Consilier juridic
Aveti dreptate d-le freeelis :

Beneficiaza de vechime daca s-a angajat in termen de 90 de zile dupa incetarea motivului pentru care nu a mai lucrat.
Art. 9
Salariatul cu contract de munca pe durata nedeterminata, care s-a incadrat in termen de 90 de zile de la incetarea motivului pentru care nu a mai lucrat, beneficiaza de vechime neintrerupta in aceeasi unitate in urmatoarele cazuri:
k) unul din soti il urmeaza pe celalalt, care a fost transferat in interesul serviciului sau mutat impreuna cu unitatea in alta localitate, a fost trimis in misiune permanenta in strainatate sau sa lucreze intr-o organizatie internationala.
In aceleasi conditii beneficiaza de vechime neintrerupta in aceeasi unitate salariata care a incetat activitatea fiind gravida sau pentru a-si creste un copil pana la implinirea varstei de 7 ani.

Art.12 se refera la recompense (?).

[ link extern ]