Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... casa cumparata cu chitanta de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

casa cumparata cu chitanta de mana

buna ,acum 12 ani , am cumparat o casa cu doua camere si teren , cu chitanta de mana de la un batran pe nume ion in varsta de 60 de ani . , acest batran in urma cu 30 de ani si el a cumparat aceasta casa tot cu chitanta de mana. ,La mica intelegere eu am platit 30,milioane pentru cele doua camere iar sora mea floriana si sotul ei , cristea laurentiu ,au ramas sa mai dea ,lui batranul ion , 5 milioane ptr teren ,Acest lucru este specificat in aceasta chitanta de mana , martori au fost 4 persoane. cristea laurentiu ionel sotul sorei mele , . mama lui Cristea ioana . si doi vecini pereche,, alexe cristina si tene florin ,nu stiu daca acest batran a mai primit cele 5 milioane , dar nu am auzit sa fie ceva discutii pe tema asta , sora mea deja construind,usi casa pe acest teren in vara anului 2001 batranu ion a murit ..Cumpararea casei a fost in vara anului 2000 .iar in urmatoarele doua luni am primit o oferta de nerefuzat de lucru in germania. am inchis cu vro 3 lacate usa casei si poatra si am plecat in germania ,unde sunt si acum . in vara anului 2001 mama mea ristache dumitra ma anuntat ca mama lui cumnatul meu ,,, Cristea ioana (care in chitanta mea de mana a fost martora la cumpararea casei mele ) a vandut casa mea unei fete pe nume Aida , cu 60 de milioane . tot cu chitanta de mana .mintind ca aceasta casa ii apartine dar,,,, nare acte .iar intre timp a murit ,,, eu nu am putut sa plec de la serviciu ,, iar timpul a trecut , aceasta fata AIDA lociueste in casa mea de mai bine de 12 ani , iar eu nu m,ai vreau sa o las vreau sa,mi iau casa inapoi, am anuntat,o dar,,,,,,. refuza sa plece. ce e de facut va rog ajutati,ma . in vara asta a anului 2012vin in tara hotarata sa,mi primesc casa inapoi , cine cunoaste un avocat care ma poate ajuta ,, va rog din suflet ajutati,ma,,,, e groasnic ,, sa ma duc in tara si sa stau cu chirie?????????? , actionam din prima clipa dar,,,,,,,,, daca nai bani nu poti sa faci nimic , va multumesc ca pierdeti timpul sa cititi problema mea ,
~ Conținut șters la cerere ~
Intradevar aveti nevoie de un avocat foarte bun .....
daca Aida a cumparat casa de 12 ani, tot cu chitanta de mana, s-ar putea sa aveti mari probleme, ea poate invoca uzucapiunea ....
din punctul meu de vedere, sansele dumneavoastra de a va recupera casa sunt destul de reduse (in mod optimist va dau 25% sanse), banii plati pe casa poate ii recuperati de la persoana care a vandut-o Aidei....
oricum o sa aveti multe cheltuili de facut, iar daca o sa pierdeti procesul veti mai plati si cheltuili de judecata catre parati.
o sa aveti cel putin doua actiuni in instanta:
1) cerere catre judecatorie prin care solicitati pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de contract de vanzare cumparare;
2) daca veti castiga prima actiune, trebuie sa faceti actiune in evacuare a AIDEI care va va invoca uzucapiunea ...
ce mai e o speta destul de complexa, asa ca sfatul meu e sa mergeti direct la un avocat URGENT nu peste alti 12 ani
Da, o analiza de caz de impune a fi facuta deoarece se poate anticipa solutia din proces in urma unei analize aprofundate si cu actele in fata.
Ar fi recomandabil sa platiti avocatul ( adica sa ii platiti consultatia juridica ) ca sa fie atent si sa nu va deschida procesul doar ca sa ia niste bani si sa nu analizeze temeinic cauza mai inainte.
Se poate incerca si la pocneala dar este riscant deoarece nu va puteti judeca decat o singura data...si recomandarea mea ar viza exact evitarea unei astfel de situatii...care sa nu va mai dea sanse ulterior...
cum ar fii ca , eu sa stiu ca vecinu pleaca de acasa , si vine peste 20 de ani . iar eu sa gasesc pe cineva sai vand casa cu o chitanta de mana , ma gandeam ca ar fi foarte simplu si usor, cine a cumparat casa sa fie dat afara ( pentru ca eu adevarata cumparatoare de la proprietari ,, nu am vandut nimic ) iar cine a vanduto sa fie pedepsit ,, cum sa vand ceva care nu e al meu ,,
gyoni8 a scris:

Intradevar aveti nevoie de un avocat foarte bun .....
daca Aida a cumparat casa de 12 ani, tot cu chitanta de mana, s-ar putea sa aveti mari probleme, ea poate invoca uzucapiunea ....
din punctul meu de vedere, sansele dumneavoastra de a va recupera casa sunt destul de reduse (in mod optimist va dau 25% sanse), banii plati pe casa poate ii recuperati de la persoana care a vandut-o Aidei....
oricum o sa aveti multe cheltuili de facut, iar daca o sa pierdeti procesul veti mai plati si cheltuili de judecata catre parati.
o sa aveti cel putin doua actiuni in instanta:
1) cerere catre judecatorie prin care solicitati pronuntarea unei hotarari care sa tina loc de contract de vanzare cumparare;
2) daca veti castiga prima actiune, trebuie sa faceti actiune in evacuare a AIDEI care va va invoca uzucapiunea ...
ce mai e o speta destul de complexa, asa ca sfatul meu e sa mergeti direct la un avocat URGENT nu peste alti 12 ani

poi nu ati inteles ,, aida a cumparat de la cineva care in chitanta mea scrie ca a fost martora la cumpararea de catre mine , nare niciun drept parerea mea sa invoce uzucapiune , parca trebuia 30 de ani pentru asta , , 25 % spuneti ,, ? multumesc , dar casa e a mea eu nu am vandut nimic si nici cei de la care am cumparat eu , pup si simplu , hai sa vindem casele vecinilor daca aflam ca nu sunt in tara , iar eu am cumparat o casa simi vreau casa inapoi ,, nu bani care iam dat de la persoana care a vandut aidei , mai ales ca a si murit , spuneti asa simplu ca,,, daca o sa pierd procesu va trebui sa platesc ,,,,,,,,,, multumesc din nou ,,, de data asta pentru incurajare , normal ar fii sa-mi spuneti ca sigur castig ,, nu ? doar e casa mea si eu nu am vanduto ,