Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... casa cumparata cu chitanta de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

casa cumparata cu chitanta de mana

buna ,acum 12 ani , am cumparat o casa cu doua camere si teren , cu chitanta de mana de la un batran pe nume ion in varsta de 60 de ani . , acest batran in urma cu 30 de ani si el a cumparat aceasta casa tot cu chitanta de mana. ,La mica intelegere eu am platit 30,milioane pentru cele doua camere iar sora mea floriana si sotul ei , cristea laurentiu ,au ramas sa mai dea ,lui batranul ion , 5 milioane ptr teren ,Acest lucru este specificat in aceasta chitanta de mana , martori au fost 4 persoane. cristea laurentiu ionel sotul sorei mele , . mama lui Cristea ioana . si doi vecini pereche,, alexe cristina si tene florin ,nu stiu daca acest batran a mai primit cele 5 milioane , dar nu am auzit sa fie ceva discutii pe tema asta , sora mea deja construind,usi casa pe acest teren in vara anului 2001 batranu ion a murit ..Cumpararea casei a fost in vara anului 2000 .iar in urmatoarele doua luni am primit o oferta de nerefuzat de lucru in germania. am inchis cu vro 3 lacate usa casei si poatra si am plecat in germania ,unde sunt si acum . in vara anului 2001 mama mea ristache dumitra ma anuntat ca mama lui cumnatul meu ,,, Cristea ioana (care in chitanta mea de mana a fost martora la cumpararea casei mele ) a vandut casa mea unei fete pe nume Aida , cu 60 de milioane . tot cu chitanta de mana .mintind ca aceasta casa ii apartine dar,,,, nare acte .iar intre timp a murit ,,, eu nu am putut sa plec de la serviciu ,, iar timpul a trecut , aceasta fata AIDA lociueste in casa mea de mai bine de 12 ani , iar eu nu m,ai vreau sa o las vreau sa,mi iau casa inapoi, am anuntat,o dar,,,,,,. refuza sa plece. ce e de facut va rog ajutati,ma . in vara asta a anului 2012vin in tara hotarata sa,mi primesc casa inapoi , cine cunoaste un avocat care ma poate ajuta ,, va rog din suflet ajutati,ma,,,, e groasnic ,, sa ma duc in tara si sa stau cu chirie?????????? , actionam din prima clipa dar,,,,,,,,, daca nai bani nu poti sa faci nimic , va multumesc ca pierdeti timpul sa cititi problema mea ,
sa lamurim niste aspecte:
1. dumneavoastra nu ati cumparat casa, doar aveti un inceput de dovada scrisa, chitanta de mana, care poate fi interpretat ca si promisiune de vanzare, cumparare;
2. dumneavoastra nu ati fost nici o clipa proprietarul casei, ca sa fii proprietar de bun imobil trebuie sa aveti, fie un act autentic - notarial, fie o hotarare definitiva care sa tina loc de act autentic etc, dar nicidecum o chitanta de mana;
3. dumneavoastra nu stiti in ce baza a vandut cristea catre aida casa, poate cristea era imputernicita de adevaratul proprietar;
4. CAUTATI_VA UREGENT UN AVOCAT
sa nu uit, daca intrebati un avocat, veti vedea ca uzucapiunea e si de 10 ani, in anumite conditii.
nu mai asteptati solutii de pe net, acestea va pot fi de folos pentru inceput, MERGETI LA AVOCAT
Buna seara am si eu o intrebare si va rog daca se poate sami raspundeti mama mea a vandut un teren arabil cu chitanta de mana si ambi au decedat adica si mama si cumparatorul in care eu nu am stiut nimic de acel teren eu sant unica mostenitoare. Acum eu in calitate de mostenitoare pot sa mai recuperez acel teren arabil la primarie mama figureaza ca propietar si ea platea impozit va rog ajutatima cu un sfat
Nadia anghel, utilizator