Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie in procent
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie in procent

pot cere ca pensia de intretinere minor sa fie calculata in procent ? Pt. a nu tot merge in judecata pt.majorari.Daca creste salarul sa creasca si contributia, daca ii scade sa scada si contributia.Cum se poate face acest lucru? Cine va fi responsabil in acest caz de virarea banilor?
Da, pensia poate fi stabilita procentual, prin urmare puteti formula actiune in acest sens.
Pensia de intretinere va fi poprita lunar de catre tertul poprit, (adica de angajator) si virata creditorului, adica dvs.
Ordonanta de poprire va fi trimisa de instanta la angajator in data pronuntarii sentintei, hotararile privind pensiile de intretinere fiind exrcutorii de la data pronuntarii.
da, puteti solicita instantei care a pronuntat sentinta , sa stabileasca pensia de intretinere in procent de 1/3 sau 1/4 din veniturile nete sau un cazul in care nu mai lucreaza, se v-a aplica la venitul minim respectiv 700 lei -de la 01.01.2012.- dar, trebuie sa aveti in vedere prevederile noului cod civil prin care ambii parimti sunt obligati la cresterea si educarea minorilor, domiciliul comun al acestora. .
si daca sotul debitor ramane fara serviciu?
apoi legea stabileste fractii si nu procente
:D
Textul de lege stabileste fractii, iar instantele stabilesc in practica pensia procentual.
[ link extern ]
Cand debitorul ramane fara serviciu, este necesara promovarea unei alte actiune de stabilire pensie in functie de venitul minim pe economie.