Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... AJOFM mi-a respins cererea privind acordarea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

AJOFM mi-a respins cererea privind acordarea indemnizatiei de somaj

Am lucrat intr-o societate peste un an de zile pe post de magazioner iar din oct. 2011 am fost incadrat cu perioada de proba pe post de tehnician. Incepand cu data de 3 ianuarie a.c. mi s-a comunicat incetarea CIM , motiv necorespunzator pentru postul de tehnician. In mod firesc am incercat depunerea dosarului pentru a obtine indemnizatia de somaj dar de la biroul Agentiei AJOFM mi s-a raspuns ca nu am dreptul la idemnizatie de somaj. Puteti sa ma ajutati cu inform atii pentru un demers de urmat fiindca nu pot sa accept ca desi am vechime in munca, cotizatie la zi retinuta pentru somaj, nu am abateri disciplinare, nu beneficiez de ajutor financiar de somaj.
Multumesc pentru orice informatii utile.
1. - Cei de la Agentia de Somaj nu v-au spus si motivul pentru care nu aveti dreptul la indemnizatie de somaj?
- Ati luat de bun raspunsul fara sa intrebati care este baza legala?

2. Pentru a va da un raspuns corect va rog sa precizati urmatoarele:
- care este documentul prin care ati fost trecut pe alt post?
- care este articolul din Codul muncii cu care v-a incetat contractul individual de munca?