avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... AJOFM mi-a respins cererea privind acordarea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

AJOFM mi-a respins cererea privind acordarea indemnizatiei de somaj

Am lucrat intr-o societate peste un an de zile pe post de magazioner iar din oct. 2011 am fost incadrat cu perioada de proba pe post de tehnician. Incepand cu data de 3 ianuarie a.c. mi s-a comunicat incetarea CIM , motiv necorespunzator pentru postul de tehnician. In mod firesc am incercat depunerea dosarului pentru a obtine indemnizatia de somaj dar de la biroul Agentiei AJOFM mi s-a raspuns ca nu am dreptul la idemnizatie de somaj. Puteti sa ma ajutati cu inform atii pentru un demers de urmat fiindca nu pot sa accept ca desi am vechime in munca, cotizatie la zi retinuta pentru somaj, nu am abateri disciplinare, nu beneficiez de ajutor financiar de somaj.
Multumesc pentru orice informatii utile.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:20, 13 Ianuarie 2012
1. - Cei de la Agentia de Somaj nu v-au spus si motivul pentru care nu aveti dreptul la indemnizatie de somaj?
- Ati luat de bun raspunsul fara sa intrebati care este baza legala?

2. Pentru a va da un raspuns corect va rog sa precizati urmatoarele:
- care este documentul prin care ati fost trecut pe alt post?
- care este articolul din Codul muncii cu care v-a incetat contractul individual de munca?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rog ajutor roxi1379 roxi1379 Buna ziua, activitatea la fundatia la care lucrez a incetat din 12 oct. a.c., mentionez ca sunt insarcinata in luna a 4/a, si am convenit cu angajatorul sa nu ... (vezi toată discuția)
Somaj retroactiv anelice anelice As avea si eu o intrebare. In septembrie am ramas fara loc de munca, ia din data de 2 oct mi-am depus actele pentru somaj, insa din cauza unor greseli produse ... (vezi toată discuția)
Ajutor somaj pentru cim timp partial 4 ore dadys dadys Buna ziua, Sunt administrator si angajat, cu 4 ore, din 01.02.2012 la un srl . Datorita situatiei economice am inchis un punct de lucru cu activitate comert ... (vezi toată discuția)