Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... rog ajutor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

rog ajutor

Buna ziua, activitatea la fundatia la care lucrez a incetat din 12 oct. a.c., mentionez ca sunt insarcinata in luna a 4/a, si am convenit cu angajatorul sa nu astept decizia instantei de lichidare judiciara si urmeaza sa mi se desfaca contractul de munca, prin art. 65, daca nu ma insel, restructurarea postului. As vrea sa va intreb, incepand cu ce data voi fi inregistrata la AJOFM> de cand depun dosarul pentru indemnizatia de somaj, sau de cand mi-a fost desfacut contractul de munca. Pentru ca dupa cate stiu nu am voie sa am intrerupere mai mare de 15 zile, in cartea de munca, pentru a beneficia de indemnizatie de maternitate. Va multumesc. P.S. Angajatorul insista sa imi desfaca contractul cu data de 12 oct. si nu stiu daca este sau nu in beneficiul meu.
Trebuie sa depuneti dosarul pentru acordarea indmenizatiei de somaj in termen de 30 de zile de la desfacerea contractului de munca pentru a putea beneficia de indemnizatie cu ziua urmatoare desfacerii(pana la data de 12 noiembrie 2009).
Acest subiect l-ati mai postat si vi s-a raspuns.