avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... chiriasi
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

chiriasi

chiriasii au obligatia de a fi iregistrati la A.F.? am inteles dar e obligatoriu sau nu?
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Ianuarie 2012
buli20, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 02:00, 15 Ianuarie 2012
Nu, numai contractul de inchiriere se inregistreaza de proprietar la AFP.
Nu exista prevedere care sa oblige inregistrarea la autoritatea fiscala a persoanelor cu statut de chirias
Eventualul contract incheiat intre locatar si locator ,reprezinta obligatia locatorului de inregistrare la autoritatea fiscala

buli20 a scris:

chiriasii au obligatia de a fi iregistrati la A.F.? am inteles dar e obligatoriu sau nu?

Da, este obligatorie inregistrarea contractelor de inchiriere administratia financiara de catre proprietar.
In aceste contracte sunt trecute numele chiriasilor, asa ca acestia sunt inregistrati la AF.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum inchei un contract de inchiriere si ce urmeaza ContSters115447 ContSters115447 am infiintat o firma si urmeaza sa inchiriez un spatiu comercial .Doresc sa stiu daca se incheie la notar ,unde se declara pe urma de mine ,asociat unic sau de ... (vezi toată discuția)
Contract inchiriere 2 persoane anitsirc anitsirc Buna seara! Eu si prietenul, am inchiriat un apartament. Avem nevoie sa inregistram contractul la fisc. Cum procedam ca pe contract sa apara amandoua ... (vezi toată discuția)
Informatii punct de lucru: unde se declara contractele de inchiriere? venerastancu venerastancu Buna ziua! Ma confrunt cu o situatie dificila legata de o organizatie care are un punct de lucru in Bucuresti, am aceste informatii cat se poate de sigure, ... (vezi toată discuția)