Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... chiriasi
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

chiriasi

chiriasii au obligatia de a fi iregistrati la A.F.? am inteles dar e obligatoriu sau nu?
buli20, utilizator
Nu, numai contractul de inchiriere se inregistreaza de proprietar la AFP.
Nu exista prevedere care sa oblige inregistrarea la autoritatea fiscala a persoanelor cu statut de chirias
Eventualul contract incheiat intre locatar si locator ,reprezinta obligatia locatorului de inregistrare la autoritatea fiscala

buli20 a scris:

chiriasii au obligatia de a fi iregistrati la A.F.? am inteles dar e obligatoriu sau nu?

Da, este obligatorie inregistrarea contractelor de inchiriere administratia financiara de catre proprietar.
In aceste contracte sunt trecute numele chiriasilor, asa ca acestia sunt inregistrati la AF.