avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

doresc sa -mi fac testament ,ce anume trebuie sa fac? dupa moartea mea se poate ataca testamentul ..doresc sa las casa copiilor chiar daca sotul ar fi in viata
In acest sens, fie incheiati un testament olograf sau autentic. Sub sanctiunea nulitătii absolute, testamentul olograf trebuie scris în întregime, datat si semnat de mâna testatorului.

Testamentul este autentic dacă a fost autentificat de un notar public sau de o altă persoană învestită cu autoritate publică de către stat, potrivit legii. Cu ocazia autentificării, testatorul poate fi asistat de unul sau de 2 martori
daca apartamentul este un bun comun al Dvs si al sotului atunci nu puteti sa dispuneti de intreg apartamentul. De asemenea, sotul este mostenitor rezervatar, asta inseamna ca nu puteti sa il inlaturati in intregime de la mostenire...
deci ..apartamentul este proprietatea mea de dinainte de casatorie..doresc sa stiu amanunte ..ce pot face ..
va rog sa=mi raspundeti ..multumesc mult
va trebui sa fac si examen psihiatric inainte ?
sau nu-i nevoie?
comisie medico-legala?
sotul va trebui sa primeasca un minim de 1/8 din apartament.

Alte discuții în legătură

Testamentul olograf vs testamentul autentic fdanila fdanila Intre un testament holograf si unul la notar exista diferente ca atacabilitate in justitie sau sunt egale ?Daca unul e mai inatacabil decit celalalt care ... (vezi toată discuția)
Mostenire, testament kalel103 kalel103 Buna ziua, Am o intrebare legata de dreptul de succesiune. Unul din parintii mei a murit si a lasat testament pe numele meu. Mostenirea (este vorba de un ... (vezi toată discuția)
Ce fac cu testamentul? glo glo am primit prin testament un imobil. acum ce ce m-a testata a murit. ce trebuie sa fac? unde merg sa iau in evidenta acel testament ? este testament olograf ... (vezi toată discuția)