avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 109 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament

doresc sa -mi fac testament ,ce anume trebuie sa fac? dupa moartea mea se poate ataca testamentul ..doresc sa las casa copiilor chiar daca sotul ar fi in viata
In cadrul aceleiasi proceduri succesorale notariale la deschiderea testamentului fie olograf cand sunt citati mostenitorii legali si in cel autentic cand sunt citati doar rezervatarii, notarul public este obligat prin lege sa le ia declaratia prin care acestia sunt sau nu de acord cu testamentul, daca este olograf, si daca cer sau nu reductiunea in cazul celui autentic! Asa ca persoana in cauza isi va cunoaste dreptul prin intermediul notarului. Una din obligatiile notarului prevazute de lege este sa desluseasca raporturile dintre parti....si cum el este impartial....are tot interesul sa mentina un echilibru intre aces tea, adica parti!
Chestiunea cu citarea poate sa fie relativa oricat de impartial ar fi notarul...
Relativa ?! Nu cred....asa cere procedura succesorala.....am mai spus si in alte dati ....nu este interesul notarului sa i se anuleze vreun act...si pe tocmai pe procedura....

Oricat de impartial....hm....pai ori Esti impartial ori numai Esti.....iar daca cititi legea 36/1995 veti observa ca notarul este impartial....reprezinta ambele parti gasind un echilibru intre aces tea cu respectarea legii.....
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Ianuarie 2012
ContSters141818, utilizator
deci ,eu ce pot intelege ...?
ca oricat as incerca sa -l scort pe sot de la succesiune nu pot,nu?
el tot va avea castig de cauza in instanta atacand testamentul....asa ca .......va multumesc pentru raspunsuri

:yes: Da , asa este!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testamentul olograf vs testamentul autentic fdanila fdanila Intre un testament holograf si unul la notar exista diferente ca atacabilitate in justitie sau sunt egale ?Daca unul e mai inatacabil decit celalalt care ... (vezi toată discuția)
Mostenire, testament kalel103 kalel103 Buna ziua, Am o intrebare legata de dreptul de succesiune. Unul din parintii mei a murit si a lasat testament pe numele meu. Mostenirea (este vorba de un ... (vezi toată discuția)
Ce fac cu testamentul? glo glo am primit prin testament un imobil. acum ce ce m-a testata a murit. ce trebuie sa fac? unde merg sa iau in evidenta acel testament ? este testament olograf ... (vezi toată discuția)