Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este perioada preavizului in cazul demisiei?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este perioada preavizului in cazul demisiei?

Buna ziua am si eu o intrebare, as dori sa plec de la locul de munca actual si as vrea sa stiu care este perioada de preaviz in cazul demisiei?Mentionez ca am o functie de executie si as dori sa mai stiu daca sunt obligata sa stau in preaviz exact cat cat scrie in contractul de munca adica 15 zile calendaristice si daca imi dau demisia la zi, ce ar putea sa imi faca firma pt.
care lucrez din punct de vedere legal, in cazul in care nu stau in preaviz?Va multumesc!
Ultima zi de preaviz este data de 07.02.2019 , care este si data incetarii c.i.m.
Data la care angajatul nu trebuie sa mai fie la lucru, ultima zi lucrata 06.02.2019, corect?
Legislatia nu prevede sintagma "ultima zi lucrata" .. aceasta poate fi chiar data incetarii c.i.m.