avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este perioada preavizului in cazul demisiei?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este perioada preavizului in cazul demisiei?

Buna ziua am si eu o intrebare, as dori sa plec de la locul de munca actual si as vrea sa stiu care este perioada de preaviz in cazul demisiei?Mentionez ca am o functie de executie si as dori sa mai stiu daca sunt obligata sa stau in preaviz exact cat cat scrie in contractul de munca adica 15 zile calendaristice si daca imi dau demisia la zi, ce ar putea sa imi faca firma pt.
care lucrez din punct de vedere legal, in cazul in care nu stau in preaviz?Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:12, 21 Ianuarie 2019
Ultima zi de preaviz este data de 07.02.2019 , care este si data incetarii c.i.m.
Data la care angajatul nu trebuie sa mai fie la lucru, ultima zi lucrata 06.02.2019, corect?
Legislatia nu prevede sintagma "ultima zi lucrata" .. aceasta poate fi chiar data incetarii c.i.m.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie cu preaviz Silvan66 Silvan66 Salut, Sunt angajat si am functie de conducere. Vreau sa imi dau demisia cu preaviz. In CIM este stipulata perioada de preaviz in caz de demisie de 15 zile ... (vezi toată discuția)
Preaviz in cazul demisiei talidae2000 talidae2000 Buna seara. Stiu ca s-au facut modificari in codul muncii...exista modificari si in cazul preavizului atunci cand iti dai demisia? Care este durata ... (vezi toată discuția)
Demisie si concediere valcris valcris In cazul functiilor de executie, perioada de preaviz in cazul concedierii este de 20 zile lucratoare ? Dar in cazul demisiei salariatului ? Multumesc. (vezi toată discuția)