Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... despagubiri financiare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

despagubiri financiare

Buna seara.In cazul castigarii unui litigiu de munca in prima instanta, sectia civila , pot cere in cazul in care fac recurs despagubire financiara ? in acest caz trebuie sa platesc 10% din valoarea ceruta? Multumesc
Potrivit art. 316 raportat la art. 294 alin. (1) C. proc. civ., în recurs nu se poate schimba calitatea părţilor, cauza sau obiectul cererii de chemare în judecată şi nici nu se pot face alte cereri noi.
În consecinţă, în recurs se pot formula critici numai cu privire la modul în care au aplicat judecătorii de fond legea în soluţionarea pricinii sau cu privire la situaţia de fapt reţinută în raport de probele administrate
Multumesc pentru raspuns