Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Relatii de subordonare consilier juridic
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Relatii de subordonare consilier juridic

Exista persoane sau departamente subordonate consilierului juridic?De exemplu, un gestionar, sef aprovizionare se poate subordona unui conslier juridic? Sau exista relatii de colaborare intre acestia?
Si am inteles ca in fisa postului este intezis sa se insereze si alte atributii decat cele pe care le face in mod normal persoana respectiva, adica sa se stipuleze si alte atrubutii care nu tin neaparat de natura postului respectiv?
Asta stiam si eu: adica in fisa postului unui consilier juridic la rubrica relatii de subordonare ce trebuie scris: se subordoneaza pe cale administrativa directorului general sau se subordoneaza directorului general si atat.
Imbratisez prima varianta, alte opinii?
CRISDIDA a scris:

NU EXISTA RELATII DE SUBORDONARE ,CI NUMAI DE COLABORARE. A SE VEDEA STATUTUL CONSILIERILOR JURIDICI

:offtopic: Interventie moderator
Scrierea nejustificata cu majuscule este greu de citit. Tineti cont ca folosirea excesiva a tehnicilor de subliniere a textului echivaleaza cu a tipa la ceilalti utilizatori, actiune care ar putea fi interpretata ca fiind agresiva in forum. :)
scuze, n-am avut aceasta intentie:(
Inainte de a intocmi fisa postului studiati organigrama unitatii
ankalaura85 a scris:

Exista persoane sau departamente subordonate consilierului juridic?De exemplu, un gestionar, sef aprovizionare se poate subordona unui conslier juridic? Sau exista relatii de colaborare intre acestia?
Si am inteles ca in fisa postului este intezis sa se insereze si alte atributii decat cele pe care le face in mod normal persoana respectiva, adica sa se stipuleze si alte atrubutii care nu tin neaparat de natura postului respectiv?

Poate avea subordonati daca este organizat un departament juridic cu secretara proprie sau daca are atributii in coordonarea departamantului RU, inspectorul de resurse umane poate fi in subordinea acestuia.