avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul muncii

Daca un lider de sindicat are condamnare 1 an cu suspendare pt. vatamare corporala, mai poate ocupa functia de lider de sindicat ( fiind functie electiva), iar daca nu, ma intereseaza ce demersuri pot fi facute pt. a fi suspendat din aceasta functie.:O
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:26, 16 Ianuarie 2012
Toate aceste situatii ar trebui sa fie prevazute in statutul sindicatului ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbarea liderului de sindicat monicalirca monicalirca In data de 15.03.2010 liderul de sindicat al unei institutii a fost schimbat din functia de lider de sindicat prin votul exprimat de membrii sindicatului. ... (vezi toată discuția)
Lider de sindicat Rapeanu  Mihaela Gianina Rapeanu Mihaela Gianina Poate un consilier juridic al unei institutii sa fie lider de sindicat al angajatiilor institutiei in care lucreaza (vezi toată discuția)
Dilema sindicat Prekazi Prekazi 1.concediere colectiva la firma care am lucrat; 2.am fost trimis in somaj; 3.am participat la negocierea contractului colectiv de munca,alaturi de membrii de ... (vezi toată discuția)