Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lider de sindicat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lider de sindicat

Poate un consilier juridic al unei institutii sa fie lider de sindicat al angajatiilor institutiei in care lucreaza
Da, poate fi ales lider de sindicat un consilier juridic.
De putut, se poate orice. Mai ales cand unii inteleg libertatea ca fiind libertatea de a-si alege un stapan.

Dar eu cred ca in adunarea electiva s-or gasi vreo cativa (ca doar nu le-o fi plecat tuturor mintea cu sorcova) care sa-si adreseze macar atata intrebare: Si-n caz de conflict cum se va pozitiona liderul de sindicat care este totodata si sfatuitor al angajatorului (al celeialte parti in dialogul social): cu faţa spre angajator si dosul spre angajaţi ori viceversa?

romascanu, moderator
Daca va fi salarizat , atunci devin incidente prevederile art.50 C.mun.,si anume:
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
e) indeplinirea unei functii de conducere salarizate in sindicat;
....