avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1490 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lider de sindicat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lider de sindicat

Poate un consilier juridic al unei institutii sa fie lider de sindicat al angajatiilor institutiei in care lucreaza
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:04, 22 Septembrie 2015
Da, poate fi ales lider de sindicat un consilier juridic.
De putut, se poate orice. Mai ales cand unii inteleg libertatea ca fiind libertatea de a-si alege un stapan.

Dar eu cred ca in adunarea electiva s-or gasi vreo cativa (ca doar nu le-o fi plecat tuturor mintea cu sorcova) care sa-si adreseze macar atata intrebare: Si-n caz de conflict cum se va pozitiona liderul de sindicat care este totodata si sfatuitor al angajatorului (al celeialte parti in dialogul social): cu faţa spre angajator si dosul spre angajaţi ori viceversa?



Ultima modificare: Marți, 22 Septembrie 2015
romascanu, moderator
Daca va fi salarizat , atunci devin incidente prevederile art.50 C.mun.,si anume:
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
...
e) indeplinirea unei functii de conducere salarizate in sindicat;
....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Consilierul juridic poate fi si presedinte de sindicat? Madalina81 Madalina81 Va deranjez si eu cu o intrebare:consilierul juridic al unei institutii poate si presedinte de sindicat? (vezi toată discuția)
Functionarul public poate fi lider de sindicat? adabia adabia Consilierul juridic, angajat al unei institutii, poate fi liderul sindical al angajatilor din acea institutie??? Mentionez ca acest consilier juridic este ... (vezi toată discuția)
Noul cod al muncii si concedierea liderilor de sindicat ContSters213894 ContSters213894 Buna ziua! As dori sa stiu daca potrivit noului cod al muncii, poate fi concediat un lider de sindicat ca urmare a reorganizarii activitatii angajatorului ... (vezi toată discuția)