Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... drept de propietate a articolelor/pozelor postate in ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

drept de propietate a articolelor/pozelor postate in reviste on-line

As dori o informatie legata de cadrul juridic care reglementeaza dreptul de propietate adupra articolelor scrise si publicate in reviste in format electronic.
Care este legea(casa o pot studia) si de ce anume este nevoie pentru a te "proteja"?
Va multumesc
Legea dreptului de autor, nr. 8 / 1996

=> [ link extern ]
Va multumesc!
Am citit;
in masura in care nu sunt de profesie avocat, desi legea este clara, imi este greu sa vad partea "practica" a dreptului de autor.
Daca aveti timp -as putea avea rugamintea sa-mi spuneti doar cateva cuvinte despre ce ar putea face -practic- o persoana care a inceput sa scrie, pro bono, articole folosind si poze din albumele personale, intr-o revista on line.
Nu am constatat nici un abuz dar as fi vrut sa pot lua masuri (daca exista unele) inainte de a porni la drum ca redactor permanent.
Inca o data: multumesc
Buna seara! In primul rand solicitati administratorilor revistei on-line detalii privind protectia materialelor produse de dvs. pentru publicare. Dupa ce aflati cum vad ei problema, reveniti sa discutam, pentru ca subiectul este foarte de actualitate, avand in vedere si protestul Google, Mozila, PayPal, etc. la SOPA.
aurab59 a scris:

Va multumesc!
Am citit;
in masura in care nu sunt de profesie avocat, desi legea este clara, imi este greu sa vad partea "practica" a dreptului de autor.
Daca aveti timp -as putea avea rugamintea sa-mi spuneti doar cateva cuvinte despre ce ar putea face -practic- o persoana care a inceput sa scrie, pro bono, articole folosind si poze din albumele personale, intr-o revista on line.
Nu am constatat nici un abuz dar as fi vrut sa pot lua masuri (daca exista unele) inainte de a porni la drum ca redactor permanent.
Inca o data: multumesc

Daca aveti drepturi de autor asupra pozelor si le oferiti revistei, ea le poate publica, avand permisiunea dumneavoastra. Odata ce ati conferit permisiunea, pastrarea lor pe website ramane la latitudinea revistei. Daca nu aveti drepturile de autor iar pozele nu sunt in domeniul public, ati comis o contraventie sau o infractiune. Daca pozele constituie infractiuni sau contraventii, de exemplu prin nerespectarea privacy sau ar putea fi considerate pornografie infantila, atunci este datoria revistei sa stearga materialul respectiv.

UE ar vrea sa introduca dreptul de a fi uitat in materie de protectie a datelor personale, dar acum asta este doar in stadiul de propunere. Detalii pe [ link extern ]
tgeorgescu, utilizator
Dl Georgescu
puteti sa-mi spuneti ce presupune si cum se obtine "dreptul de autor"?
Situatia personala este asa:am facut cursuri foto si ca un pasionat de fotografie am acum un "album personal"(digital si/sau format hartie). Aceste poze sunt folosite in revista on line alaturi de articolele pe care tot eu le semnnez.
Cum se poate obtine (sau daca se poate obtine) in acest caz dreptul de autor. Ma refer atat la articole cat si la poze.
Inca o data Multumesc pentru ajutor.