avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 463 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ce fel de contract?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ce fel de contract?

Buna ziua!

Am si eu o rugaminte...societatea mea a amaplasat niste antene pe casa unui particular si ii platesc acestuia lunar contravaloarea energiei electrice care se consuma. Pentru a-mi putea deduce cheltuielile am incheiat cu proprietarul imobilului (la sfatul notarului) un contract de inchiriere, insa acestuia din urma ii vin de la finante somatii pentru plata impozitului pe venit din chirii.Ce fel de contract am putea incheia astfel incat sa reiasa clar ca suma pe care i-o dau lunar reprezinta de fapt contravaloarea energiei electrice pe care antenele o consuma si nicidecum o chirie pentru folosinta imobilului.


Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Florian Turlete , Avocat 14:16, 27 Octombrie 2008
incercati un contract de prestari servicii.
sau eventual un contract de comodat ( imprumut de folosinta) in care se specifica clar obligatia comodatarului a dvs de a plati factura de chirie ca si cheltuiala pentru folosinta imobilului
stanceni a scris:

Buna ziua!

Am si eu o rugaminte...societatea mea a amaplasat niste antene pe casa unui particular si ii platesc acestuia lunar contravaloarea energiei electrice care se consuma. Pentru a-mi putea deduce cheltuielile am incheiat cu proprietarul imobilului (la sfatul notarului) un contract de inchiriere, insa acestuia din urma ii vin de la finante somatii pentru plata impozitului pe venit din chirii.Ce fel de contract am putea incheia astfel incat sa reiasa clar ca suma pe care i-o dau lunar reprezinta de fapt contravaloarea energiei electrice pe care antenele o consuma si nicidecum o chirie pentru folosinta imobilului.


Multumesc anticipat!

Daca in contract s-a prevazut o chirie este normal ca sa fie platit impozitul pe venit.
Un contract de comodat in care se fie specificat faptul ca suportati plata energiei electrice.
Exista insa si o problema, locatorul nu va poate distribui energie elecrica, o societate plateste kw mai scump decat o persoana fizica care utilizeza curent in consumul casnic.
Firma dvs chiar nu are angajat niciun avocat sau vreun jurist care sa va incehie cum trebuie contractele ?
Cum este posibil sa va incurcati in asemenea probleme elementare de practica contractuala ?
Solutia este un contract de comodat in forma autentica prin care se precizeaza obligatia comodatarului de a platii utilitatile, fiind un contract autentic in baza acestuia puteti deconta facturile de energie elecrica.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de comodat ContSters146176 ContSters146176 gazda copiilor mei le a spus ca le face un contract de comodat,va intreb ; copii mei vor plati toate utilitatiile apa gaz,curent,impozit,datorii,in afara de ... (vezi toată discuția)
Contract comodat dasca7727 dasca7727 Vreau a inchiriez unei firme sub fora de contract de comodat un apartament vreau sa stiu i eu pareri pro i contra au mai bn zis dezavantaje si avantaje (vezi toată discuția)
Contractul de comodat nicusorilinca nicusorilinca buna ziua, speta mea este urmatoarea: eu in calitate de proprietar vreau sa inchei un contract de comodat, prin care cedez folosinta unui bun imobil, unei ... (vezi toată discuția)