Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despre uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despre uzucapiune

Buna ziua,
Este vorba despre casa bunicilor situata pe un teren, masurat de catre o firma specializata, de 866 metri patrati.
Hartia lasata de bunica este una care confirma o suprafata de 800 metri patrati, nu este un act de proprietate in sensul cuvantului, ci un act in care acea suprafata rezulta din invecinari, sunt specificati vecinii. Imi amintesc de acea casa, curte, de vreo 36 ani. Nu s-a schimbat nimic intre timp, terenul este imprejmuit cum era acum 36 ani. Nu am avut nici un conflict legat de vecinatate cu vecinii.
Intrebarea mea este urmatoarea, ce trebuie intreprins pentru a obtine o hartie care sa ateste proprietatea asupra suprafetei respective si eventual a diferentei de 66 metri patrati.
Va multumesc frumos.
In cazul in care respectivul imobil(compus din teren si constructie) este situat in mediul rural va trebui sa solicitati Primariei efectuarea demersurilor administrative pentru inaintarea documentatiei la Prefectura, urmand a fi emis titlul de proprietate - Ordinul Prefectului.

In cazul in care imobilul este situat in mediul urban va trebui sa verificati daca terenul nu a trecut in proprietatea statului in temeiul vreunui act normativ ori abuziv, caz in care aveti cai de solutionare pe cale administrativa sau judecatoreasca.

Numai in cazul detinerii imobilului fara titlu(prin inscrisul sub semnatura privata nu se transmite valabil dreptul de proprietate asupra terenurilor), pe o perioada de peste 30 de ani, puteti sa abordati varianta uzucapiunii.