Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA-prestari servicii...cosmetica
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA-prestari servicii...cosmetica

Sunt pfa,norma de venit,neplatitor de tva . Pentru anul 2011 trebuie sa am completat jurnal de incasari si plati sau jurnal de vanzari si cumparari pentru a putea completa decl.392b
Pentru evidenta cotabila la pfa cu norma de venit sunt necesare 2 registre: jurnal incasari si plati si registru inventar.
Registrele de cumparari si vanzari sunt necesare celor inregistrati ca platitori de tva.
Completez raspunsul cu precizarea ca RJIP trebuie completat pentru a intocmi si depune D392 B (neplatitor TVA).

OUG 125/2011 – Modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal
La articolul 49, alineatul (8) se modifica si va avea urmatorul cuprins:
„(8) Contribuabilii care desfasoara activitati pentru care venitul net se determina pe baza de norme de venit au obligatia sa completeze numai partea din Registrul-jurnal de incasari si plati referitoare la incasari, potrivit reglementarilor contabile elaborate in acest scop.“

[ link extern ] /
[ link extern ]

D392B se depune de catre persoanele impozabile neinregistrate TVA.
[ link extern ]

Cu stima,
L.C.