avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 276 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Asigurari de sanatate, somaj si pensii la pfa
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Asigurari de sanatate, somaj si pensii la pfa

Inca o data buna ziua! Am un mic magazin si functionez ca p.f.a. intrebarea mea este urmatoarea: poate cineva sa vina si sa ma oblige sa inchei contracte cu sanatatea somajul si pensia? Eu nu doresc sa fac acest lucru ( nu ii inteleg rostul pt ca de somaj nu am nevoie, de pensie nu stiu daca mai apuc anii si oricum va fi mica iar de sanatate nu mai vorbesc k medicul meu de familie nu imi da nici macar o reteta gratuita pt baietasul meu si oriunde te duci in spitale trebuie sa dai banu k altfel mori cu zile).
Deci ma poate obliga daca eu nu vreau?
Cel mai recent răspuns: George David , Contabil 18:44, 25 Aprilie 2012
Contributie de sanatate 5,5% din venitul net este obligatorie.
Contributia de somaj este optionala.
Contributia pentru pensie este obligatorie daca veniturile depasesc cca. 8500 lei/an.
completez la ce oscris domnul contabil
nu se plateste la pensii daca aveti contract de munca pe tot parcursul activitatii de pfa
dar daca am pfa dar beneficiez de somaj pe perioada respectiva platesc sanatate ?
In cazul dvs. contributia de sanatate se plateste si ca titular de PFA

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligatiile pfa fata de bs si bass(fonduri) ContSters109653 ContSters109653 Caut sa gasesc un raspuns competent si corect vis a vis de obligatiile unei persoane fizice autorizate care obtine venituri in sistem real . Multumesc (vezi toată discuția)
Impozitare pfa valentin.ropota valentin.ropota In situatia in care pfa este angajat la stat si are retineri din salariu la sanatate si pensie trebuie sa mai plateasca ceva la CASS si CAS ca si PFA fara ... (vezi toată discuția)
Contributii intreprindere individuala total3r total3r am o inttreprindere individuala de comert de 5 luni doresc sa aflu ce obligatii am la cas pensie jomaj etc (vezi toată discuția)