avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1378 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Cum pot verifica daca o cerere la CEDO a fost ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Cum pot verifica daca o cerere la CEDO a fost inregistrata?

Ma confrunt cu urmatoarea situatie: in 22 decembrie 2011 am depus prin posta cu confirmare de primire o cerere la CEDO. Nici pana astazi, 17 ianuarie 2012 nu s-a intors doada de comunicare. Va rog asa-mi spuneti daca a mai patit cineva asa ceva ? Cum pot verifica daca cererea mea a fost primita?
Cel mai recent răspuns: Antoanela Geaman , Avocat 16:19, 22 Ianuarie 2012
Stimată doamnă,

Nu cred că ar trebui să vă faceți probleme dacă s-a întors recipisa roșie de confirmare.

Răspunsul de la CEDO, respectiv scurta adresă cu numărul de aplicație, însoțită de 10 autocolante cu codurile de bare, vine chiar și în 6 luni, termenele acordate de CEDO fiind lungi. Verificați totuși cine a primit confirmarea externă - să nu fi ajuns în altă parte.

Cu stimă.
Ultima modificare: Marți, 17 Ianuarie 2012
andreigrigoriu, moderator
tocami asta spuneam , stimate coleg ca nu s-a intors recipisa rosie.....e adevarat ca au fost sarbatorile...dar au trecut mai bine de 3 saptamani....
Aici ar putea fi o problemă.

1. Va trebui, în primul rând, să faceţi anumite demersuri la Poşta Română pentru a urmări cursul corespondenţei.

Pentru astfel de situaţii, Poşta Română pune la dispoziţie serviciul Track&Trace, disponibil aici:

[ link extern ]

În câmpul liber, introduceţi numărul de prezentare (ex: RN958170325RO)

Veţi primi un răspuns de genul:

Track&Trace
urmarire electronica

Utilizare

Inapoi
Data (ZZ LL AAAA) Ora (HH:MM) Starea trimiterii
05.01.2012 18:20 Primit de la expeditor - Oficiul Postal Bucuresti 3
06.01.2012 10:13 In prelucrare - Oficiul Postal Bucuresti 3
06.01.2012 20:06 In prelucrare - BSI Bucuresti
06.01.2012 23:22 Pregatit pentru export - BSI Bucuresti
07.01.2012 01:47 Expediat din Romania - BSI Bucuresti


Vă sfătuiesc şi să vorbiţi cu cei de la Poştă, pentru mai multe detalii.

2. În cazul în care corespondenţa s-a pierdut (!!!) este necesar să refaceţi cererea în forma în care a fost trimisă iniţial. Veţi ataşa factura Poştei Române, dovada de ieşire din tară furnizată de Track&Trace., precum şi o expunere a situaţiei.

Dacă aţi ieşit din termenul de 6 luni, nu este o problemă gravă, dar va trebui să demonstraţi CEDO introducerea cererii în termen, bazându-vă pe documentele de mai-sus. Conform interpretării Art. 47 pct. 5 din Regulamentul Curţii, data aplicaţiei este data depunerii prin poştă, pur şi simplu veţi face dovada că aplicaţia a fost depusă în respectivul termen, dar nu a ajuns din împrejurări mai presus de voinţa dvs.

Succes

Ultima modificare: Joi, 19 Ianuarie 2012
andreigrigoriu, moderator
am verificat . figureaza expediat din Romania lpe 23.12.2012.....sa fi ratacit francezii????

mai astept...poate se intoarce....imi pare rau ca nu pot verifica daca a ajuns acolo ( un nr. de inregistrare ceva...sau pe nume)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen posta cedo kisso kisso Termenul CEDO se calculeaza de la data postala? la fel se intampla si daca trimit prin curierat rapid? Problema cu curieratul rapid e ca se schimba curierul ... (vezi toată discuția)
Scrisoare către cedo returnată deși adresa era corectă. pe cine trag la răspundere dacă și la a doua expediere se întâmplă la fel? OlDumitra OlDumitra Am depus dosar CEDO, cu adresa exacta astfel : Monsieur le Greffier Cour européenne des droits de l’homme Conseil de l’Europe F-67075 Strasbourg cedex - ... (vezi toată discuția)
Cedo mihaela58 mihaela58 Pe data de 06 ian 2012 am trimis o cerere la CEDO,cu confirmare de primire pe data de 11 ian 2012. Ce sant nelamurita ,e ca la semnatura de primire e o ... (vezi toată discuția)