Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii plata impozite angajati asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

plata impozite angajati asociatie de proprietari

Pentru oamenii care lucreaza la asociatia de proprietari , presedinte asociatie , administrator , cenzor , femeie de servici , este corecta plata impozitelor si a cas , cass, somaj , de catre asociatie ?
Mentionez ca presedintele si cenzorul sunt pensionari , iar femeia de servici nu are contract de munca , administratorul avind PFA .
Pe lista de intretinere se afiseaza sumele incasate de angajati , iar intr-o alta rubrica apar impozitele platite in numele acestora. Parca asociatia de locatari trebuia doar sa opreasca la sursa impozitele si cas-urile personalului
Accesati sectiunea asociatii de proprietari unde subiectul a fost in mod repetat postat si unde au fost exprimate opiniile avizate ale specialistilor
Am citit raspunsurile din forum , dar , nu am fost lamurit daca toate impozitele platite pentru angajatii sociatiei trebuie recuperate de la locatari prin lista afisata lunar , credeam ca angajatii asociatiei de proprietari fara CIM isi platesc singuri impozitele , iar pentru cei care au CIM asociatia de proprietari are doar anumite obligatii de plata .
Aceasta problema este interesanta pentru locatarii care sunt membrii intr-o asociatie de proprietari , iar nelamurirea legalitatii platii impozitelor personalului aflat sub angajament cu o asociatie de proprietari afecteaza foarte multi oameni din aceasta tara , nu este o intrebare pusa intr-o categorie gresita a forumului , deoareca este vorba de plata anuala a peste 15000 ron pe asociatie de proprietari , si doar un specialist in contabilitate poate lamuri legalitatea platilor impozitelor pe venituri ale acestor beneficiari de salarii care sunt neimpozitate , pentru motivul ca locatarii platesc impozitele in locul lor , iar statul nu legifereaza clar aceasta problema