Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Facturi gresite
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Facturi gresite

Buna ziua,

Im momentul in care am completat raportul de gestiune zilnic mi-am dat seama ca am emis gresit facturile.

Ce sa intamplat defapt:
Avand un magazin online in momentul eliberarii facturii am trecut la pretul produsului valoarea totala(valoare produs+taxe expediere).

Ce este de facut in acest caz? Anulez facturile, le refac si le retrimit clientilor? sau corectez facturile cu pixu?

Multumesc anticipat pentru orice sfat.
anulati facturile si le refaceti
Multumesc pentru raspuns.

Daca se poate as mai avea urmatoarele intrebari:
-pentru facturile respective trebuie sa folosesc alte numere sau pot folosi aceleasi numere, luand alte numere ar presupune si modificarea raportului de gestiune

-daca pe factura 1 o sa am pret produs 10RON +5RON taxa de transport, astfel factura 1 avand un total de 15RON, in raportul de gestiune zilnic va trebuii sa trec Factura 1 cu valoarea de 10RON. Corect?
puneti alte numere normal
CONSULTING TRADUCERI JURIDICE 0735643109, Traducator autorizat