avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Facturi gresite
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Facturi gresite

Buna ziua,

Im momentul in care am completat raportul de gestiune zilnic mi-am dat seama ca am emis gresit facturile.

Ce sa intamplat defapt:
Avand un magazin online in momentul eliberarii facturii am trecut la pretul produsului valoarea totala(valoare produs+taxe expediere).

Ce este de facut in acest caz? Anulez facturile, le refac si le retrimit clientilor? sau corectez facturile cu pixu?

Multumesc anticipat pentru orice sfat.
Cel mai recent răspuns: CONSULTING TRADUCERI JURIDICE 0735643109 , Traducator autorizat 00:26, 21 Ianuarie 2012
anulati facturile si le refaceti
Multumesc pentru raspuns.

Daca se poate as mai avea urmatoarele intrebari:
-pentru facturile respective trebuie sa folosesc alte numere sau pot folosi aceleasi numere, luand alte numere ar presupune si modificarea raportului de gestiune

-daca pe factura 1 o sa am pret produs 10RON +5RON taxa de transport, astfel factura 1 avand un total de 15RON, in raportul de gestiune zilnic va trebuii sa trec Factura 1 cu valoarea de 10RON. Corect?
puneti alte numere normal
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Ianuarie 2012
CONSULTING TRADUCERI JURIDICE 0735643109, Traducator autorizat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa postala in acte contabile ghita3001 ghita3001 Buna ziua, Am o nelamurire legata de taxa postala pentru livrarea unui produs la un magazin online. Clientul intra pe site si comanda un produs. La ... (vezi toată discuția)
Inregistrari contabile i.i. -servicii reincarcare cartele telefonie si carduri plati online Dl_Sandu Dl_Sandu Buna ziua, va cer ajutorul in elucidarea urmatoarelor probleme: 1-Detin un aparat de incarcari electronice cartele telefonie mobila , in fiecare saptamana ... (vezi toată discuția)
Completare nir neplatitor de tva gabi.b gabi.b Pentru o intreprindere individala, neplatitoare de tva (comert articole imbracaminte) la care se tine contabilitatea in partida simpla am inteles ca formularul ... (vezi toată discuția)