Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire cu scutire de raport
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire cu scutire de raport

Buna Ziua . Matusa mea a primit o casa mostenire de la bunicul cu scutire de raport. a mai primit si o suprafata de pamant arabil pe care a vandut-o. Dupa ce a murit si bunica si bunicul vine sa ceara jumatate din averea ramasa mamei mele aceasta ne avand acte pe restul. Intrebarea mea este : Se poate ataca in instanta mostenirea? in act se mai specifica si ca trebuie sa aiba grija de bunici la batranete lucru pe care nu l a facut . multumesc
Matusa a primit o donatie cu scutire de raport, nu o mostenire cel mai probabil. Cum a dobandit mama „averea”, prin succesiune sau tot prin donatie?

Nu exista nici o prevedere legala care sa stipuleze obligatia ingrijirii defunctului pentru al mosteni.

Cine a primit mai mult, valoric vorbind?

Valoric Matusa a primit o casa + pamant are valaoare mai mare decat o bucata de pamant
Nu ati spus cum a obtinut mama terenul. Prin succesiune sau prin act de donatie?
Mama nu a obtinut terenul acum va trebui sa imparta cu matusa terenul ce a ramas. Vroiam sa vad daca la masa succesorala intra si casa primita de matusa prin donatie
Mama poate cere reductiunea donatiei. In limita cotitatii disponibile.