avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 967 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suspendare cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suspendare cim

Buna ziua!

Imi puteti spune, va rog, in cazul suspendarii activitatii conf art 54 codul muncii (cfp interese personale), trebuie sa intocmesc act aditional sau decizie de suspendare a activitatii, dar la incetarea suspendarii ?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: DINESCU FLORENTA , utilizator 15:07, 18 Ianuarie 2012
Buna ziua,

Trebuie intocmita decizie de suspendare in momentul inceperii acesteia si decizie de incetare a suspendarii in momentul terminarii acesteia
Suspendarea raporturilor de munca prin acordul partilor, in urma acordarii unui concediu fara plata pentru interese personale, potrivit art. 54 din Codul muncii, nu are o durata minima sau dupa caz, o durata maxima impusa de lege, in consecinta, daca angajatorul aproba cererea salariatului in acest sens, raporturile de munca pot fi suspendate pe o perioada agreat de amandoi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu fara plata - revisal 5.0.8 cane petruta cane petruta Buna ziua, am inteles ca in noul Revisal trebuie inregistrat si concediul fara plata in sectiunea \"Suspendare contract\", ma poate lamuri cineva daca exista ... (vezi toată discuția)
Sunt salariat contractual bugetar, pot sa solicit concediu fara plata? yoona yoona sunt angajata pe perioada nedeterminata la o primarie? pot sa-mi iau concediul fqara salar la cerere? si daca da... cat? (vezi toată discuția)
Concediu fara plata ortanda ortanda Buna ziua, Legea da dreptul la 30 zile calendaristice pentru concediul fara plata, deci sunt incluse si zilele de sambata si duminica. Angajatul poate semna ... (vezi toată discuția)