Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suspendare cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suspendare cim

Buna ziua!

Imi puteti spune, va rog, in cazul suspendarii activitatii conf art 54 codul muncii (cfp interese personale), trebuie sa intocmesc act aditional sau decizie de suspendare a activitatii, dar la incetarea suspendarii ?

Multumesc!
Buna ziua,

Trebuie intocmita decizie de suspendare in momentul inceperii acesteia si decizie de incetare a suspendarii in momentul terminarii acesteia
Suspendarea raporturilor de munca prin acordul partilor, in urma acordarii unui concediu fara plata pentru interese personale, potrivit art. 54 din Codul muncii, nu are o durata minima sau dupa caz, o durata maxima impusa de lege, in consecinta, daca angajatorul aproba cererea salariatului in acest sens, raporturile de munca pot fi suspendate pe o perioada agreat de amandoi.