Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi salariale retroactive
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi salariale retroactive

are cineva cunostinta asupra existentei unei legi in care se precizeaza ca nu poti face plati retroactive pe o perioada mai mare de trei ani, cand ai fost privat de un drept??????????????? As dori si eu numarul legii.
prescriptia extinctiva...
Codul muncii:

Art. 166. - (1) Dreptul la acţiune cu privire la drepturile salariale, precum şi cu privire la daunele
rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligaţiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.
(2) Termenul de prescripţie prevăzut la alin. (1) este întrerupt în cazul în care intervine o
recunoaştere din partea debitorului cu privire la drepturile salariale sau derivând din plata salariului.

Art. 283. - (1) Cererile în vederea soluţionării unui conflict de muncă pot fi formulate:
a) în termen de 30 de zile calendaristice de la data în care a fost comunicată decizia unilaterală a angajatorului referitoare la încheierea, executarea, modificarea, suspendarea sau încetarea contractului individual de muncă;
b) în termen de 30 de zile calendaristice de la data în care s-a comunicat decizia de sancţionare disciplinară;
c) în termen de 3 ani de la data naşterii dreptului la acţiune, în situaţia în care obiectul conflictului individual de muncă constă în plata unor drepturi salariale neacordate sau a unor despăgubiri către salariat, precum şi în cazul răspunderii patrimoniale a salariaţilor faţă de angajator;d) pe toată durata existenţei contractului, în cazul în care se solicită constatarea nulităţii unui contract individual sau colectiv de muncă ori a unor clauze ale acestuia;
e) în termen de 6 luni de la data naşterii dreptului la acţiune, în cazul neexecutării contractului
colectiv de muncă ori a unor clauze ale acestuia.
(2) În toate situaţiile, altele decât cele prevăzute la alin. (1), termenul este de 3 ani de la data
naşterii dreptului.

Am vrut sa va arat ca era destul de mult timp pentru a face cererea (3 ani). Apoi actioneaza prescriptia.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
m1971 a scris:

are cineva cunostinta asupra existentei unei legi in care se precizeaza ca nu poti face plati retroactive pe o perioada mai mare de trei ani, cand ai fost privat de un drept??????????????? As dori si eu numarul legii.

art.283 alin.1 lit.c din Codul Muncii coroborat cu art.1 si 3 din Decretul nr.167/1958