Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... consultarea bazei de date Biroul de credit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

consultarea bazei de date Biroul de credit

Buna ziua,

Daca o persoana fizica solicita un credit de la o banca, banca are voie sa consulte baza de date a Biroului de credit fara sa aiba acordul scris al solicitantului creditului ?

Multumesc
Sigur ca are voie, asta este si motivul existentei biroului de credit
Centrala de risc bancar nu poate fi consultata fara acordul persoanei vizate, conform regulamentului BNR. Ma gandeam ca si biroul de credit are acelasi regim.
Daca sunteti inregistrati in Biroul de Credit, puteti solicita stergerea dvs. din baza de date in baza legii 677/2001

Aveti dreptate. Nu pot transmite datele fara acordul dvs

Art. 8. - (1) Datele cu caracter personal ale solicitanţilor de credit se transmit către sistemele de evidenţă de tipul birourilor de credit numai cu acordul scris al persoanei vizate, obţinut de participanţi la data depunerii cererii de credit.
(2) Datele negative, inclusiv cele rezultate din aplicarea comisioanelor sau din majorări ale ratei dobânzilor, se transmit către sistemele de evidenţă de tipul birourilor de credit numai după înştiinţarea prealabilă, realizată de către participanţi în scris, telefonic, prin SMS sau e-mail, a persoanei vizate cu privire la întârzierea la plată şi transmiterea datelor, realizată cu cel puţin 15 zile calendaristice înainte de data transmiterii.
(3) Datele pozitive se transmit către sistemele de evidenţă de tipul birourilor de credit numai după înştiinţarea prealabilă, în scris, a persoanei vizate, realizată de către participanţi la data încheierii contractului.
(4) Datele referitoare la inadvertenţe şi la fraudulenţi se transmit către sistemele de evidenţă de tipul birourilor de credit numai după înştiinţarea prealabilă a persoanei vizate, în scris, telefonic, prin SMS sau e-mail, realizată de către participanţi, înainte de data transmiterii.
Alexandru Munteanu, Avocat