Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... drepturi prin casatorie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

drepturi prin casatorie

am primit o oferta sa ma casatoresc cu o columbianca,vrea sa obtina viza shengen,sa fie cetatean european ,ce as putea sa patesc grav?......ma gandesc ca daca face un credit ,eu nu am nimik pe numele meu.........ce ar mai putea fi?.......daca stie cineva si poate sa-mi raspunda.....nu am mai primit astfel de oferte tentante:D
daca e frumoasa puteti pati multe...:tooth:
Da, daca e frumoasa si va paraseste ulterior...va fi un proces lung...:kissing:

Ce altceva ati putea sa patiti...?:ok:
poi ma gandesc ca pot sa divortez la notar dupa 48 de ore din cate stiu eu....nu sunt prea sigur dupa cat timp poti sa divortezi dak te-ai casatorit..........poi asta vrem amandoi ....sa divortam dupa.........
Cetatenia europeana (romana) se obtine dupa 5 ani de casatorie si rezidenta permanenta in Romania.

Viza pentru Romania este valabila 60 de zile iar pentru a obtine rezidenta pentru sotie trebuie sa dovediti ca nu este o casatorie de convenienta, cea ce vad ca este. Prin casatorie nu obtine viza schengen

Pentru a obtine cartea de rezidenta pentru viitoarea „sotie” veti fi supusi unor interogatorii pentru a se arata daca va cunoasteti cu adevarat. Nu e atat de simplu

Divortul se realizeaza in 30 de zile la notar.
Alexandru Munteanu, Avocat
Din OUG 194/2002 privind regimul strainilor in Romania
ART. 63 Căsătoria de convenienţă
(1) Oficiul Român pentru Imigrări refuză prelungirea dreptului de şedere obţinut în baza căsătoriei dacă, în urma verificărilor efectuate, rezultă că acea căsătorie este de convenienţă.
(2) Elementele pe baza cărora se poate constata faptul că o căsătorie este de convenienţă pot fi următoarele:
a) coabitarea matrimonială nu există;
b) soţii nu s-au cunoscut înaintea căsătoriei;
c) lipsa unei contribuţii efective la îndeplinirea obligaţiilor născute din căsătorie;
d) soţii nu vorbesc o limbă înţeleasă de amândoi;
e) există date că anterior unul dintre soţi a încheiat o căsătorie de convenienţă;
f) soţii sunt inconsecvenţi în declararea datelor cu caracter personal, a circumstanţelor în care s-au cunoscut ori a altor informaţii relevante despre aceştia;
g) încheierea căsătoriei a fost condiţionată de plata unei sume de bani între soţi, cu excepţia sumelor primite cu titlu de dotă.
(3) Constatarea elementelor prevăzute la alin. (2) se realizează de către ofiţerul de interviu. Aceste elemente pot rezulta din:
a) datele obţinute în urma interviului;
b) înscrisuri;
c) declaraţiile celor în cauză sau ale unor terţe persoane;
d) controale la domiciliul conjugal ori alte verificări suplimentare.