Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract de munca cu acordul partilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract de munca cu acordul partilor

Buna ziua.
Daca am facut cerere de incetarea contractului de munca ,cu acordul partilor,primesc salariilor compensatorii specificate in contractul colectiv de munca ?
Va multumesc .
Din cate stiu, salarii compensatorii se dau pentru concedieri, nu pentru incetare CIM cu acordul partilor sau demisie.
Nu..
Salariile comensatori se dau la concedieriile colective sau individual ce nu tine de parti,daca este specificat in CIM.
Depinde si de ce este prevazut in c.c.m. aplicabil angajatorului ... in principiu, acestea sunt acordate in cazul concedierii pentru motive care nu tin de persoana salariatului ...
Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri:

Cum arata un model de incetare contract cu acordul partilor?

Daca imi accepta pe loc, sa intocmesc cererea in 2 exemplare ca sa am si eu un exemplare semnat / acceptat?

Cine trebuie sa imi aprobe cererea? Seful direct, seful de la HR sau directorul societatii (nici nu prea il prind)?

De unde stiu ca numarul de inregistrare pe care mi-l da angajatorul la cerere este unul valid? Trebuie sa verific undeva? Sau odata ce a trecut un numar de inregistrare si semneaza pe cerere isi asuma raspunderea ca si numarul de inregistrare este unul valid?

Ce ate sfaturi puteti sa imi mai dati pe acesta tema? Vreau sa fac aceasta cerere, in principiu amm vorbit cu seful direct si la HR si ar fi de acord dar vreau sa fiu bine pregatit.