avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Scutire impozit salarii programatori
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Scutire impozit salarii programatori

Referitor la ordinul 748/2004 privind scutirea de impozit pe salarii a programatorilor:

Eu am absolvit facultatea de Automatica,Electronica si Calculatoare,sectia Mecatronica.Aceasta specializare nu se regaseste in cele din anexa 2 a ordinului 748 si desi meseria cu care sunt incadrat este cea de programator nu pot beneficia de scutirea de impozit pe salariu.Mi se pare discriminatoriu atat timp cat facultatea pe care am absolvit-o se numeste Automatica,Electronica si Calculatoare aceste sectii aflandu-se implicit in anexa 2 a ord.748.
As dori sa va intreb daca stiti cumva cui as putea sa ma adresez in acest caz?
Cel mai recent răspuns: spooker , utilizator 20:54, 5 Aprilie 2013
Posibilitatea exista , insa va trebui sa se si castige acel litigiu ....:(
Salut,

freelis, multumesc pentru raspuns, dar eu ma incadrez deja in conditiile legii.
Intrebarea mea era alta.

Eu sunt angajat ca programator ajutor, pe un salariul brut X.
In aceasta vara, imi dau licenta si practic pot fi apoi incadrat direct ca programator... si cu scutirea de cei 16%.

Intrebarea mea: Acei 16% imi revin mie? Ii revin angajatorului? (In conditiile in care salariul brut ramane fix acelasi).

Multumesc

@freespace

Acei 16% iti revin tie.
Buna ziua,
am si eu o problema similara,
specializarea mea este "Automatica si Informatica Aplicata" in lege nu gasesc exact exprimarea asta, formularea asta; in schimb, sunt prezente ca specializari dar separate
- Automatica
- Informatica Aplicata
Ca si in celelalte cazuri, angajatorul meu ezita in a-si "asuma riscul"
Multumesc anticipat pentru orice sfat!
Chiar daca specializarea dvs este "Automatica si Informatica Aplicata" , parerea mea este ca puteti beneficia de scutirea privind impozitului pe venit ..

Alte discuții în legătură

Scutire impozit system30 system30 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: daca un absolvent de Facultate are inscrisa la specializare: \"Telecomunicatii\" si urmeaza sa ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit inginer it redsox redsox Buna ziua, Am ceva probleme in a interpreta legea de scutire de impozit pt inginerii it ... (vezi toată discuția)
Impozit programatori nica_ramona2002 nica_ramona2002 Buna ziua, Am terminat facultatea de Cibernetică, Statistică şi Informatică Economică in anul 2003, Sectia de Statistica si previziune economica(5 ani); ... (vezi toată discuția)