Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Scutire impozit salarii programatori
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Scutire impozit salarii programatori

Referitor la ordinul 748/2004 privind scutirea de impozit pe salarii a programatorilor:

Eu am absolvit facultatea de Automatica,Electronica si Calculatoare,sectia Mecatronica.Aceasta specializare nu se regaseste in cele din anexa 2 a ordinului 748 si desi meseria cu care sunt incadrat este cea de programator nu pot beneficia de scutirea de impozit pe salariu.Mi se pare discriminatoriu atat timp cat facultatea pe care am absolvit-o se numeste Automatica,Electronica si Calculatoare aceste sectii aflandu-se implicit in anexa 2 a ord.748.
As dori sa va intreb daca stiti cumva cui as putea sa ma adresez in acest caz?
Posibilitatea exista , insa va trebui sa se si castige acel litigiu ....:(
Salut,

freelis, multumesc pentru raspuns, dar eu ma incadrez deja in conditiile legii.
Intrebarea mea era alta.

Eu sunt angajat ca programator ajutor, pe un salariul brut X.
In aceasta vara, imi dau licenta si practic pot fi apoi incadrat direct ca programator... si cu scutirea de cei 16%.

Intrebarea mea: Acei 16% imi revin mie? Ii revin angajatorului? (In conditiile in care salariul brut ramane fix acelasi).

Multumesc

@freespace

Acei 16% iti revin tie.
Buna ziua,
am si eu o problema similara,
specializarea mea este "Automatica si Informatica Aplicata" in lege nu gasesc exact exprimarea asta, formularea asta; in schimb, sunt prezente ca specializari dar separate
- Automatica
- Informatica Aplicata
Ca si in celelalte cazuri, angajatorul meu ezita in a-si "asuma riscul"
Multumesc anticipat pentru orice sfat!
Chiar daca specializarea dvs este "Automatica si Informatica Aplicata" , parerea mea este ca puteti beneficia de scutirea privind impozitului pe venit ..