Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... suspendare judecata cauza in recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

suspendare judecata cauza in recurs

mi-a fost respinsa o contestatie impotriva unui procesverbal de contraventie. Am formulat recurs iar la primul termen nu s-a prezentat nici una din parti si nici nu am solicitat judecata in lipsa. Astfel, in baza dispoziţiilor art. 242 alin.1, pct. 2 Cod procedură civilă, instanta de recurs a suspend judecata cauzei. Irevocabilă.
ce se mai poate face in aceasta situatie?
Aveti 2 posibilitati.
Formulati recurs impotriva cererii de suspendare, insa nu este recomandat deoarece rezultatul, repunerea cauzei pe rol, este de durata, deoarece implica analiza cauzei de suspendare de catre o instanta superioara si mai apoi in cazul admiterii recursului, trimiterea cauzei instantei de recurs.
Astfel, formulati o cerere de repunere pe rol a cauzei, procedura rapida, relativ.
solutia de suspendare este si irevocabila, mai pot formula cerere de repunere pe rol??