Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Sunt PFA activ, in paralel am un contract de prestari ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Sunt PFA activ, in paralel am un contract de prestari servicii si un CIM part-time

*sunt PFA - cod CAEN -activitati de inginerie si consultanta tehnica legate de acestea ,respectiv prestez activitate de dirigentie de santier in baza autorizatiilor emise de Inspectoratul de Stat in Constructii . Platesc impozit +sanatate +fara pensie pentru ca venitul brut e sub 8000lei
*sunt angajata intr-o institutie de stat in baza unui contract de prestari servicii, pt o perioada limitata de timp , unde prestez servicii in cadrul compartimentului iinvestitii+achizitii publice+administrativ(fara legatura cu activitatea de dirigentie de santier pt care am PFA-ul. Mentionez ca din valoarea bruta mi se opreste: impozitul + pensie angajator +somaj angajator +sanatate angajator
*sunt angajata cu CIM/part-time pe perioada determinata la o firma particulara in cadrul compartimentului tehnic . Platesc impozit+sanatate +pensii
Intrebarea mea este :care e contributia pentru pensii corecta in cazul meu , tinand cont de toate sursele de venit ?????? #-o
Contributia pentru pensie se plateste ca titular PFA.
Felicitari pentru activiatile pe care le aveti si pentru corectitudinea in ceea ce priveste dorinta de a fi in regula cu darile catre statul roman.
Din punctul meu de vedere ca PFA nu trebuie sa platiti nimic la pensii pentru ca suinteti si angajata.
Restul contibutiilor sunt corecte iar daca gresesc, sa ma corecteze cineva.
Succes in toate activitatile!
L.C.
Scuze, am gresit! (Si pt ca veniturile sunt sub 8000 lei). D-na Laura are dreptate.