Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cat timp trebuie sa lucrez inainte pentru a beneficia ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cat timp trebuie sa lucrez inainte pentru a beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului?

Buna, sunt in ultimul an facultate la pedagogie. Daca incep sa muncesc din septembrie 2012 pana in iunie 2013, )pentru ca atat tine un an scolar) sunt 10 luni de munca. As vrea ca in iarna 2012 sa raman insarcinata si in vara ar trebui sa nasc. As avea drept la indemnizatie? Sau trebui sa lucrez 12 luni intregi pt a beneficia?
Buna ziua, am terminat facultatea in Septembrie, prin 15 Februarie mi s-a făcut angajarea,acum am aflat ca sunt însărcinată in 7 săptămâni, deci nașterea va fi undeva la sfarsiul lui Ianuarie, beneficiez de aceasta indemnizație ?!
Bună ziua. Dacă am lucrat cinci luni şi rămân însărcinată pot să beneficiez de indemizație? Mulțumesc.
Si inainte ce statut ati avut ?
Buna ziua! Daca am lucrat ianuarie 2018, februarie 2018, martie 2018 iar pe 10 aprilie 2018 am demisionat, revenind la munca pe data de 10 septembrie 2018, as putea beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului, in conditiile in care am ramas insarcinata in luna septembrie 2018? Mentionez ca pana la data de 10 aprilie 2018 , am lucrat 10 ani neincetat. Va multumesc!
Care este data prezumata a nasterii ?