avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cat timp trebuie sa lucrez inainte pentru a beneficia ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cat timp trebuie sa lucrez inainte pentru a beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului?

Buna, sunt in ultimul an facultate la pedagogie. Daca incep sa muncesc din septembrie 2012 pana in iunie 2013, )pentru ca atat tine un an scolar) sunt 10 luni de munca. As vrea ca in iarna 2012 sa raman insarcinata si in vara ar trebui sa nasc. As avea drept la indemnizatie? Sau trebui sa lucrez 12 luni intregi pt a beneficia?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:43, 4 Octombrie 2018
Buna ziua, am terminat facultatea in Septembrie, prin 15 Februarie mi s-a făcut angajarea,acum am aflat ca sunt însărcinată in 7 săptămâni, deci nașterea va fi undeva la sfarsiul lui Ianuarie, beneficiez de aceasta indemnizație ?!
Bună ziua. Dacă am lucrat cinci luni şi rămân însărcinată pot să beneficiez de indemizație? Mulțumesc.
Si inainte ce statut ati avut ?
Buna ziua! Daca am lucrat ianuarie 2018, februarie 2018, martie 2018 iar pe 10 aprilie 2018 am demisionat, revenind la munca pe data de 10 septembrie 2018, as putea beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului, in conditiile in care am ramas insarcinata in luna septembrie 2018? Mentionez ca pana la data de 10 aprilie 2018 , am lucrat 10 ani neincetat. Va multumesc!
Care este data prezumata a nasterii ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot beneficia de indemnizatie? ?? Cristina 87 Cristina 87 Buna seara ,sunt angajata de pe data de 3 septembrie 2017 si sunt insarcinata in 22 saptamani ar trebui să nasc pe 14 septembrie. As dori sa stiu daca pot ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie Juliacsilla Juliacsilla Buna ziua, ne dorim un copilas.situatia este urmatoarea: pana in 2017 am lucrat in germania.din 2017, 6 luni am lucrat la o firma care s-a inchis. Din august ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie Irinaely6 Irinaely6 Buna seara ! Intrebarea mea este urmatoarea pana pe data de 1 martie 2017 am beneficiat de indemnizatie crestere copil apoi lunile urmatoare nu am lucrat nici ... (vezi toată discuția)