Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire fiu vitreg.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire fiu vitreg.

Buna ziua,

Acum cativa ani a murit tatal meu. Bunurile s-au impartit in mod normal intre mine si mama mea vitrega(MV). In final, in urma partajului, exista un aparament pe care MV il detine in totalitate si un teren pe care il detin la comun cu MV in proportii de 25/75%.

Acum a decedat si MV. Aceasta nu are absolut nici o ruda de sange, de nici un grad , iar conform Cod-ului civil am inteles ca bunurile(impreuna cu datoriile aferente) vor fi luate de primarie.

Exista vreo sansa/vreun mod prin care pot obtine apartamentul si/sau partea de teren, in calitate de fiu vitreg?
Nu, din pacate nu aveti vocatie succesorala la bunurile mamei vitrege.Daca v-ar fi facut un testament, ar fi fost altceva.Daca nu exista nicio ruda a defunctei, mostenirea o va culege statul.
Multumesc pentru raspuns.
Exista un testament in favoarea mea, insa acesta implica, din pacate, doar un loc de veci.
Bun si acela . In ziua de azi, e bine sa stii ca ai ceva si in posteritate:)
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator