Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Casa de marcat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Casa de marcat

Buna ziua,

Doresc sa deschid un magazin online de jocuri si jucarii pentru vanzarea cu amanuntul si am in actul constitutiv si domeniul de activitate 5261 (comert cu amanuntul prin corespondenta).

As dori sa stiu daca este obligatorie achizitionarea unei case de marcat si emiterea de bonuri fiscale, sau daca pot folosi doar facturi fiscale si chitante.

Cum se interpreteaza Articolul 2 al ORDONANTEI DE URGENTA A GUVERNULUI NR. 28/1999 ?
"Art. 2. Se excepteaza de la prevederile art. 1 alin. (1):
k) comertul cu amanuntul prin comis-voiajori, precum si prin corespondenta, cu exceptia livrarilor de bunuri la domiciliu efectuate de catre magazine;"

Va multumesc
matusa.raluca, utilizator
Este obligatorie folosirea casei de marcat ? sau nu ?

Va rog frumos sa imi raspundeti la intrebare.
Daca vindeti numai online, nu deschideti si magazin, atunci nu e nevoie de casa de marcat.