Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ce forma juridica imi recomandati si care este codul ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ce forma juridica imi recomandati si care este codul CAEN potrivitt activitatii principale?

Buna ziua,

Doresc sa deschid o firma, voi fi reprezentant exclusiv al unei firme din UE.
Bunurile vor fi livrate direct de catre furnizor - beneficiarilor. Voi emite periodic doar facturi de comision pentru activitatea pe care o voi desfasura.
In acest caz :
- ce tip de forma juridica imi recomandati ? precizez ca la inceput voi fi unicul angajat si doresc sa-mi inregistrez cartea de munca .
- care este forma de impozitare cea mai avantajoasa pentru activitatea mea?
- partenerul extern imi solicita VAT number, cat dureaza sa-l obtin si care sunt avantajele/ dezavantajele in situatia inregistrarii ca platitor de TVA - inca de la deschiderea firmei?
- ce cod CAEN este potrivit pentru activitatea pe care o voi desfasura ?

Multumesc anticipat pentru raspuns rapid si complet. eventual aveti si alte sugestii
Faceti o microintreprindere avand ca obiect activitati de intermediere in comert.