avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ce forma juridica imi recomandati si care este codul ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ce forma juridica imi recomandati si care este codul CAEN potrivitt activitatii principale?

Buna ziua,

Doresc sa deschid o firma, voi fi reprezentant exclusiv al unei firme din UE.
Bunurile vor fi livrate direct de catre furnizor - beneficiarilor. Voi emite periodic doar facturi de comision pentru activitatea pe care o voi desfasura.
In acest caz :
- ce tip de forma juridica imi recomandati ? precizez ca la inceput voi fi unicul angajat si doresc sa-mi inregistrez cartea de munca .
- care este forma de impozitare cea mai avantajoasa pentru activitatea mea?
- partenerul extern imi solicita VAT number, cat dureaza sa-l obtin si care sunt avantajele/ dezavantajele in situatia inregistrarii ca platitor de TVA - inca de la deschiderea firmei?
- ce cod CAEN este potrivit pentru activitatea pe care o voi desfasura ?

Multumesc anticipat pentru raspuns rapid si complet. eventual aveti si alte sugestii
Cel mai recent răspuns: Lucian Huzum , Consilier juridic 16:53, 23 Ianuarie 2012
Faceti o microintreprindere avand ca obiect activitati de intermediere in comert.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Microintreprindere - achizitii intracomunitare sclippi sclippi Buna ziua, Doresc sa infiintez un SRL, microintreprindere neplatitoare de TVA, care va face achizitii din UE, pe care le va vinde on-line in ... (vezi toată discuția)
Cod caen – contract de comision. pfa – microintreprindere. mirceastanciubc mirceastanciubc Buna ziua, In paralel cu job-ul la o firma privata, desfasor ca si PFA o activitate ce consta in: - Societati din Franta imi transmit documentatia – ... (vezi toată discuția)
Cod caen 4619 ContSters239798 ContSters239798 Buna seara. Am infiintat o firma noua cu cod caen 4662, am solicitat sa fiu platitor de TVA insa mi se cere spatiu pt depozit (sediul social este la o firma de ... (vezi toată discuția)