Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte necesare incheiere contract de vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte necesare incheiere contract de vanzare-cumparare

Buna ziua!As dori,va rog, sa stiu ce acte sunt necesare la vanzarea -cumpararea unui apartament(si la vanzatori si la cumparator) .Va multumesc!
In mare vanzatorul ar trebui sa pregateasca urmatoarele:
1. Acte de proprietate in original ce pot fi: contract vanzare cumparare, certificat de mostenitor...
2. Certificat fiscal de la Directia Taxe si Impozite Locale sau Primarie
3. Incheierea de carte funciara de la judecatorie sau de la Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara
4. Extrasul de carte funciara (valabil 5 zile de la data depunerii cererii Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara), care se obtine de biroul notarial.
5. Adeverinta de la asociatia de locatari / proprietari din care sa reiasa ca apartamentul nu are datorii.
6. Dosarul cadastral.
9. Certificate de casatorie vanzatori si cumparatori (daca este cazul), sau sentinta civila de divort.
10. Cartile de identitate

Cumparatorul trebuie sa aiba Cartea de identitate si bani cat mai multi! Daca ai banii poti cumpara casa "doar cu buletinul":coffee: