avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte necesare incheiere contract de vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte necesare incheiere contract de vanzare-cumparare

Buna ziua!As dori,va rog, sa stiu ce acte sunt necesare la vanzarea -cumpararea unui apartament(si la vanzatori si la cumparator) .Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 22:59, 23 Ianuarie 2012
In mare vanzatorul ar trebui sa pregateasca urmatoarele:
1. Acte de proprietate in original ce pot fi: contract vanzare cumparare, certificat de mostenitor...
2. Certificat fiscal de la Directia Taxe si Impozite Locale sau Primarie
3. Incheierea de carte funciara de la judecatorie sau de la Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara
4. Extrasul de carte funciara (valabil 5 zile de la data depunerii cererii Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara), care se obtine de biroul notarial.
5. Adeverinta de la asociatia de locatari / proprietari din care sa reiasa ca apartamentul nu are datorii.
6. Dosarul cadastral.
9. Certificate de casatorie vanzatori si cumparatori (daca este cazul), sau sentinta civila de divort.
10. Cartile de identitate

Cumparatorul trebuie sa aiba Cartea de identitate si bani cat mai multi! Daca ai banii poti cumpara casa "doar cu buletinul":coffee:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare apartament il_so il_so Ce acte sunt necesare pentru vanzarea unui apartament?si de unde anume se obtin aceste acte? (vezi toată discuția)
Documente necesare AneMariDorina AneMariDorina Doresc sa-mi cumpar un apartament. Ce acte trebuie sa am asupra mea ca si cumparator si ce documete trebuie sa aiba cel care vinde? Ce taxe ar trebui sa achit ... (vezi toată discuția)
Pasi de urmat in cumpararea unui apartament? h.ana84 h.ana84 Buna ziua, Doresc sa cumpar un apartament si nu stiu nimic despre cum se procedeaza...Cam cat timp dureaza actele?ce avans se da? ce acte trebuie sa ... (vezi toată discuția)