Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ordonanta presedintiala evacuare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ordonanta presedintiala evacuare

Buna ziua,
intrebarea mea este daca instanta poate admite o ordonanta presedintiala de evacuare din locuinta proprietate comuna, dupa ce s-a solutionat irevocabil actiunea de divort? In timpul actiunii de divort a mai fost pe rol o asemenea ordonanta, la care reclamanta a renuntat si acum vine din nou cu o asemena actiune.
multumesc!
In cazul in care este justificata urgenta masura vremelnice, neprejudecarea fondului instanta de judecata poate dispune evacuarea.(procedura speciala a ordonantei presedintiala isi intinde efecte pana la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii judecatoresti ce va transa litigiul pe calea dreptului comun ).

In caz nu sunt intrunite cerintele imperative ale dispozitiilor normative , cu privire la sesizarea instantei de judecata prin intermediul acestei cai, instanta de judecata o va respinge ca fiind nefondata.

In cazul proprietatii comune , devalmase , a celor doi soti, trebuie justificata cerinta prin prisma protejarii relatiilor patrimoniale construite in timpul casatoriei, dar si a relatiilor survenite ulterior.

Asadar, prin prisma faptului ca imobilul a fost dobandit in timpul casatoriei, actiunea exercitata poate fi respinsa, intrucat bunul , pana la sistarea indiviziunii, apartine amandurora.

In caz ca doriti sa sistati aceasta relatie conflictuala , va puteti adresa instantei de judecata, in vederea partajarii bunurilor dobandite in calitate de soti .( aveti la indemana si partajul de folosinta ).

Succes.

Multumesc mult, ma gandeam ca ar fi si inadmisibila o astfel de actiune.
Daca e inadmisibila pe ordonanta ( parerea mea), e admisibila pe calea dreptului comun.
Da, desigur, pe calea dreptului comun e admisibila, sunt de aceeasi parere! Multumesc mult!