Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... actiune evacuare asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

actiune evacuare asociatie proprietari

Buna ziua! Am o dilema, referitor la un demers privind evacuarea unei asociatii de proprietari aflata la parterul unui bloc, intr-o incapere bun in proprietate comuna indiviza. Concret, locatarii de pe scara unui bloc si-au infiintat o asociatie de scara si spatiul apartine scarii blocului, iar asociatia veche, care ocupa acum acest spatiu, nu doreste sa paraseasca spatiul, desi i s-a solicitat acest lucru. Multumesc mult!
Mergeti pe actiune in evacuare. Exista insa ceva scris un acord in acest sens. Cine mai exact refuza parasirea locului?
refuza plecarea asociatia veche, unde nu se mai regasesc locatarii din scara, care si-au facut asociatie de scara. Nu exista niciun acord al locatarilor privind ocuparea acestui spatiu de catre vechea asociatie.
In conformitate cu art 11 al 2 din L nr 230/2007 proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinatia proprietatii comune fara a obtine mai intai accschimbarea destinatiei spatiilor comune sa poate realiza numai cu acordul asociatiei de proprietari.
Totodata,legea nr 170/2010 precizeaza concret conditiile in care pot fi vandute spatiile comune din imobil