Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Au voie institutiile publice sa divulge faptul ca o ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Au voie institutiile publice sa divulge faptul ca o anumita persoana fizica are datorii catre bugetul local?

Buna ziua!
Din cate cunosc eu , personalul dintr-o primarie nu are dreptul sa divulge informatii cu privire la persoane fizice, exceptie fac instantele de judecata, adica doar daca cere instanta. Va intreb deoarece consiliul local vor sa se publice pe site-ul primariei bunurile pe care le detin si cuantumul impozitului pe care il am de plata! Au dreptul sa faca asta? Daca totusi fac asta îi pot da in judecată, exista vreo lege care ma apară sau ........ ?
Multumesc!
din cate stiu eu, da, au voie sa publice lista celor cu datorii, insa nu au voie sa publice lista cu bunurile dumneavoastra ...