Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzarea dreptului succesoral
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzarea dreptului succesoral

Ce părere aveți despre vânzarea dreptului succesoral? Acest demers vreau să-l realizez înainte de deschiderea succesiunii, pt a evita acceptarea succesiunii și ulterior vânzarea masei succesorale dobândite, de către coerezii care nu doresc moștenirea, dar care vor să obțină o cale sigură, legală și economică în a-mi ceda acest drept mie. Sunt mulți coerezi în indiviziune și totodată greu de adus laolaltă pentru succesiune. Este mai simplu de realizat individual printr-o formă de vânzare a dreptului succesoral, sau o formă similară?!
1. Se practică de către notari?
2. Există riscuri pentru mine?
incercati
in general se poate vinde cota parte, dar dupa ce se dezbate succesiunea