Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... test de paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

test de paternitate

buna am si eu o intrebare in 2010 am recunoscut copilul unei femei si am trecut copilul pe numele meu eu sint casatorit, mama copilului nu este casatorita la inceput mama copilului a fost deacord ca si copilul sa locuiasca la mine dupa un timp sa razgindit si la vrut inapoi mentionez ca a semnat de buna voie la notar ca este deacord ca sa locuiasca copilul la mine eu locuind ii strainatate acum dupa 1,an jumate dupa multe certuri cu mama doresc sa cer testul de paternitate in instanta am aflat ca mama are dosar penal si a primit cu suspendare daca inaintez in instanta pentru test de paternitate ce risc are mama daca a mintit si a semnat ca eu sint tatal mentionez mama are dosar penal
Nu există nici un risc penal ptr mamă. Dacă dv.stră aţi recunoscut de bună voia copilul ce vină are mama. Puteţi promova oricând acţiune in instanţă, contestand paternitatea, dar va trebui să achitaţi toate cheltuielile inclusiv test adn care este destul de scump. Fără test adn instanţa nu admite in general astfel de cereri.
luise a scris:

ce risc are mama daca a mintit si a semnat ca eu sint tatal mentionez mama are dosar penal

Nici un risc. Daca inainte cu 9 luni de nasterea copilului a avut relatii cu mai multi barbati, oricare poate fi tatal, de unde sa stie ea precis?
asa insemana ca sint recunoscut ca si tatal biologic si daca nu cer testul pot sa o actionez ii instanta pentru stabilirea minorului la mine sa nu ma intelegeti gersit eu doresc copilul de aceea l am si recunoscut chiar daca nu este la meu natural dar nu doresc sa platesc pentru un copil care nu este al meu numai ca mama sa aiba o sursa de venit ,deci legal sint talal copilului
deci legal sint tatal copilului chiar daca nu sint tatal biologic si am si aceleasi drepturi ca si mama deci teoretic as putea cere prin instanta incredintarea copilului
luise, utilizator
Da, puteti cere incredintarea. Chiar am vrut sa spun mai sus ca riscati cu testul, daca il iubiti pe minor.