Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... VA ROG AJUTATI-MA!!neplata pensiei de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

VA ROG AJUTATI-MA!!neplata pensiei de intretinere,amenda contravetionala

BUNA SEARA! Anul trecut dupa o plangere pentu abandon de familie,fostul mi-a platit jumatate din suma (cam pe 2 anii)si a primit si o amenda contraventionala,dar vad ca a trecut lunii si nu am mai primit nici un ban.Pot sa redeschid acelas dosar? in baza carui articol? Mai trebuie sa fac inca o plangere penala?
VA MULTUMESC PENTRU ORICE SFAT!!! SANATATE!
Va trebui sa depuneti inca o plangere penala pentru abandon de familie.
Faceti o noua plangere.
Pentru savarsirea primei infractiuni de abandon de familie , incriminata de art. 305 din Codul penal, s-a dispus o amenda administrativa , pentru ca fapta a prezenta un grad de pericol social concret redus.

Odata repetata conduita infractionala, poate fi dispusa o alta sanctiune (pedepsele prevazute in mod alternativ fiind inchisoarea si amenda penala ).

Amintit ca nu s-a efectuat plata pensiei de intretinere, cu rea credinta, timp de cel putin doua luni.

Depuneti o plangere penala prealabila, avand ca obiect infractiunea sus amintita , indicati mijloacele de proba ce sustin afirmatiile dumneavoastra, si, totodata, constituiti-va parte civila pentru recuperarea prejudiciului cauzat , prin prin plata de daune morale si materiale.

Succes.

Va multumesc pentru raspuns.Deschid acelas dosar?