Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Caut o solutie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Caut o solutie

Am 22 de ani si am lucrat aprox. 1 an la o firma(primul loc de munca) si am avut contract de munca,nu carte de munca. iar contractul mi-a fost desfacut pe baza art 61 lit a din codul muncii.Unde merg sa ma angajez intampin dificultati din cauza acestei decizii de incetare .Cineva m-a sfatuit sa merg sa ma angajez si sa spun ca nu am mai lucrat....eu as fii dispus sa fac asta:) este oare ceva ilegal?
Ilegal nu este, insa s-ar putea sa vi se ceara la angajare nota de lichidare sau o copie dupa decizia de incetare, si atunci se va descoperii totul.
Mai bine incercati sa explicati viitorului angajator care au fost motivele pentru care vi s-a defacut contractul cu acest articol si sa fi-ti sincer. Succes.
Daca ati avut contract de munca insa nu si carte de munca, probabil nu a avut cine sa o cumpere (formularul); corect era sa fie cumparata de angajator si completata, conform cu datele contractului de munca, inclusiv incetarea acestuia.

Propunerea dvs este riscanta intrucat la noul loc de munca ar trebui sa va ceara cartea de munca si in cazul dvs, omitand adevarul, va vor da sa semnati o cerere pentru eliberare carte munca. Cererea este o cerere pe propria raspundere in care veti declara ca nu aveti carte munca si implicit ca nu ati mai lucrat (asa este formularea), ceea ce nu este adevarat.
Conform Decretului nr. 92 /1976 privind carnetul de munca ceea ce intentionati sa faceti este o contraventie.

Riscul este al dvs si nu vi-l recomand, mai ales ca in ultimii 2 ani angajatorii depun informatii pentru registrul electronic de evidenta al salariatilor si la o simpla cautare dupa nume va pot identifica perioada lipsa din carte (nu cred ca ITM are timp de astfel de cautari acum, insa nu este o solutie sa presupuneti ca nu o vor face)

Va recomand ca la angajare sa veniti dvs in intampinare 'problemei' expunand scurt si fara detalii ca ati avut un inceput 'cu stangul' insa puteti dovedi ca sunteti o persoana integra si constiinciosa si astfel sa incercati sa ii convingeti sa va dea o sansa pentru o perioada de proba.

Succes!

coty a scris:

Am 22 de ani si am lucrat aprox. 1 an la o firma(primul loc de munca) si am avut contract de munca,nu carte de munca. iar contractul mi-a fost desfacut pe baza art 61 lit a din codul muncii.Unde merg sa ma angajez intampin dificultati din cauza acestei decizii de incetare .Cineva m-a sfatuit sa merg sa ma angajez si sa spun ca nu am mai lucrat....eu as fii dispus sa fac asta:) este oare ceva ilegal?

Este si asta o posibilitate, insa falsul in declaratii se pedepseste ... Ar fi fost bine daca ati fi facut cerere de incetare a c.i.m. prin acordul partilor sau prin demisie, daca intampinati dificultati din cauza acestei decizii de incetare.
La noul angajator puteti sa declarati ca ati fost sau nu angajat.
Nu cred ca desfacerea disciplinara a c.i.m. in baza art.61 lit.a C.mun. mai este o sperietoare pentru toti angajatorii.