avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarii neplatite la timp
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarii neplatite la timp

Buna ziua,
As dori daca se poate niste sfaturi in legatura cu situatia mea, nu singulara .
Pe scurt.Firma la care este angajat sotul meu de cateva luni incoace nu ii mai plateste la timp.Mereu intarziind si cu aproape o saptamana de la data mentionata in contract.
Ultima data au semnat ca vor fi platiti pe data de 23 in loc de 18 cum fusese pana acum si nici pe 25 nu au primit banii.
Vrem sa dam firma in judecata impreuna cu toti cei care sunt nemultumiti.
Ce ne sfatuiti sa facem?
Mentionez ca tot directorul firmei e cel care intimideaza angajatii ca se va tine cont de comportamentul lor in viitor.
Multumesc si astept cu nerabdare raspunsurile d-voastra.
O zi frumoasa tuturor!!!
Cu deosebit respect,
Alina R
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:08, 25 Ianuarie 2012
Din punct de vedere al relatiilor de munca sunt doua posibilitati : fie demisioneaza fara preaviz , fie ramane la acelasi loc de munca pana isi gaseste in alta parte.

D.p.d.v legal pentru neplata salariilor, sotul dvs poate sesiza ITM-ul si/sau promova o actiune in instanta.
Intarzierea nejustificata a platii salariului sau neplata acestuia poate determina obligarea angajatorului la plata de daune-interese pentru repararea prejudiciului produs salariatului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie Turcu Andrei Turcu Andrei Buna seara! Mi-am depus cererea de demisie pe data de 08.02.2018, pentru data de 15.02.2018. Atunci seful a spus ca vrea preaviz. Eu nu am fost de acord, Am ... (vezi toată discuția)
Demisie fara preaviz laura-jurist laura-jurist Buna ziua In cazul in care un angajator acorda cu intarziere salariile, in mod repetat, poate acest fapt constitui motiv de demisie fara preaviz pentru ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, de curând m-am hotărât sa demisionez de la actualul ... Yuly17 Yuly17 Bună ziua, De curând m-am hotărât sa demisionez de la actualul loc de munca, dar în contract am o clauza de preaviz de 45 zile. Am negociat plecarea ... (vezi toată discuția)